Do apteki zgłasza się 36-letnia kobietą z receptą na tirzepatyd. Pacjentka choruje na cukrzycę typu 2, walczy również z otyłością, jednak póki co – nie udało jej się osiągnąć i utrzymać optymalnej wagi. Z dawkowania tirzepatydu, które rozpisał lekarz, wynika, iż pacjentka rozpoczyna kurację tym lekiem, ponieważ przez pierwsze 4 tygodnie ma stosować dawkę 2,5 mg na tydzień.
Pacjentka zapytana przez farmaceutę, czy jest to nowo przepisany lek, potwierdziła. Została jej zaproponowana Usługa Nowy Lek, z której chętnie skorzystała.
Czym jest Usługa Nowy Lek?
Przypomnijmy, iż Usługa Nowy Lek dedykowana jest pełnoletnim pacjentom, którzy otrzymali nowy lek do stosowania na chorobę przewlekłą. Za nowy lek, uznaje się zarówno nową substancję leczniczą oraz nową postać leku – np. w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu.
W ramach tej usługi, pacjentowi przysługują trzy spotkania z farmaceutą – wstępne, interwencyjne oraz kontrolne. Spotkanie wstępne odbywa się stacjonarnie, w odpowiednio wydzielonym pomieszczeniu aptecznym, z kolei spotkanie interwencyjne oraz kontrolne może odbyć się w formie zdalnej.
Dzięki temu, zwiększa się wiedza pacjenta na temat jego choroby oraz korzyści związanych z regularnym stosowaniem leków. Na spotkaniu jest okazja rozwiać wszelkie wątpliwości pacjenta dotyczące farmakoterapii, farmaceuta może odpowiedzieć na pytania chorego oraz udzielić mu fachowej porady. Dzięki temu pacjent jest lepiej zmotywowany do leczenia, regularnego przyjmowania produktu leczniczego, rozumie istotę terapii oraz lepiej przestrzega wydanych mu zaleceń. Rośnie również prestiż zawodu farmaceuty, który uczestniczy w profesjonalnej opiece nad pacjentem.
- Jeśli ciekawi Cię usługa Nowy Lek TUTAJ znajdziesz więcej informacji na jej temat
Informacje o leku do przekazania pacjentce
Mounjaro (Tirzepatyd), to najnowszy, dostępny w Polsce preparat stosowany w celu kontroli stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2, ale także w celu obniżenia masy ciała. W odróżnieniu od innych leków – np. semaglutyd (np. Ozempic) czy liraglutyd (np. Victoza), tirzepatyd wykazuje podwójny mechanizm – jest zarówno agonistą (pobudza) receptory polipeptydu insulinotropowego zależnego od glukozy (GIP) oraz – podobnie jak semaglutyd czy liraglutyd – glukagonopodonego peptydu-1 (GLP-1). Dzięki temu, tirzepatyd stymuluje wytwarzanie insuliny w organizmie i opóźnia opróżnianie żołądka, a także wysyła sygnały do mózgu, kontrolując apetyt.
Lek ten wykazuje wyższą skuteczność w porównaniu z semaglutydem czy innymi lekami tej grupy, ze względu na podwójny mechanizm działania. Na podstawie badań wiemy, iż tirzepatyd w dawce 10 lub 15 mg, znacząco lepiej działał na redukcję masy ciała pacjentów, w porównaniu do semaglutydu w dawce 2 mg.
Jak podać lek?
Lek ten podaje się podskórnie, samodzielnie. Zastrzyki należy przyjmować raz w tygodniu, niezależnie od posiłku o dowolnej porze dnia.
Miejsce podania leku to powłoki brzuszne, udo lub górna część ramienia. Miejsca wkłucia należy zmieniać rotacyjnie, tzn. w jednym tygodniu zastrzyk podajemy w powłoki brzuszne, w następnym tygodniu w udo, a w kolejnym – w górną część ramienia. Przed wstrzyknięciem leku, skórę należy zdezynfekować (np. jednorazowym gazikiem nasączonym substancją odkażającą) i odczekać do wyparowania.
Mounjaro dostępne jest we fiolkach, z których należy samodzielnie pobrać zadaną dawkę lub w ampułkostrzykawkach, które są gotowe do użycia. Aby ograniczyć nasilenie działań niepożądanych, kurację rozpoczyna się od najmniejszej dawki – 2,5 mg, a następnie po 4. tygodniach, dawkę zwiększa się do 5 mg tygodniowo. W razie potrzeby – po upływie kolejnych 4 tygodni, można zwiększyć dawkowanie o kolejne 2,5 mg. Maksymalnie można stosować 15 mg tygodniowo.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić w trakcie kuracji tirzepatydem?
Do najczęstszych działań niepożądanych w trakcie kuracji tirzepatydem, zaliczamy nudności, biegunkę, bóle brzucha, uczucie zmęczenia, wypadanie włosów a także wzrost częstości akcji serca. Objawy ze strony przewodu pokarmowego występują najczęściej w okresie zwiększania dawki a następnie ulegają wyciszeniu.
Oprócz tirzepatydu, przyjmuję również metforminę. Czy mam zmniejszyć jej dawkowanie albo odstawić?
Tirzepatyd można przyjmować razem z metforminą lub tzw. flozynami (np. empagliflozyna) bez konieczności redukcji dawek leków doustnych. Jedynie w przypadku stosowania insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika (gliklazyd, glimepiryd) można rozważyć zmniejszenie dawki tych leków, aby uniknąć nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi. Zaleca się wykonywanie regularnych pomiarów poziomu cukru we krwi.
Jak dużo schudnę podczas stosowania tego leku?
Oprócz działania regulującego poziom cukru we krwi, tirzepatyd wpływa na zmniejszenie masy ciała. Na podstawie badań klinicznych wiemy, iż po upływie 72. tygodni stosowania leku, masa ciała zmniejsza się o ok. 15- 20%. Należy jednak pamiętać, iż konieczne jest również zmienienie nawyków żywieniowych oraz wdrożenie umiarkowanej aktywności fizycznej – o ile stan zdrowia na to pozwala.
Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz
Źródła:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9546430/
ChPL Mounjaro
https://opiekafarmaceutyczna.nia.org.pl/wp-content/uploads/2023/01/Nowy-Lek-publikacja.pdf