Nadczynność tarczycy może rozwinąć się również w wyniku terapii alemtuzumabem stwardnienia rozsianego, immunoterapii nowotworów złośliwych, po przeszczepieniu szpiku kostnego czy po terapii antyretrowirusowej u osób zarażonych wirusem HIV.
Podstawowe leczenie hipertyreozy obejmuje podawanie tyreostatyków, np. tiamazolu, który zwykle podaje się na początku terapii w większej dawce, a następnie w mniejszej, aby uniknąć wywołania niedoczynności tarczycy.
Poniższy artykuł przedstawia symulację rozmowy z pacjentem w ramach usługi Nowy Lek, który otrzymał po raz pierwszy tiamazol.
Czym jest usługa Nowy Lek?
Usługa Nowy Lek konsultacja z farmaceutą, składają się z trzech etapów. Dedykowana jest ona pełnoletnim chorym, ze zdiagnozowanym schorzeniem przewlekłym, którzy otrzymali do stosowania nowy lek. Została ona uruchomiona w 2023r. po zakończeniu programu pilotażowego. W ramach tej usługi, pacjent odbywa z farmaceutą trzy spotkania – wstępne, interwencyjne oraz kontrolne.
- Przeczytaj także: Usługa Nowy Lek – czym jest i jakie korzyści daje pacjentowi?
Dzięki usłudze Nowy Lek, chory ma szansę uzyskać kompletne informacje o nowym leczeniu, farmaceuta udzieli mu niezbędnych informacji oraz odpowie na wszystkie pytania. Znacznie poprawia to compliance pacjenta, ułatwia przestrzeganie zaleceń lekarskich a tym samym zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii.
Kwalifikacja pacjenta do usługi
Do apteki zgłosiła się 39-letnia kobieta z receptą na tiamazol. Na recepcie rozpisane jest dawkowanie – początkowo 2×10 mg na dobę, a po 4 tygodniach zmniejszyć do 2×7,5 mg. U chorej zdiagnozowany został Zespół Gravesa i Basedowa.
Farmaceuta zapytał chorą, czy będzie po raz pierwszy stosować tiamazol i czy chciałaby skorzystać z usługi Nowy Lek. Po uzyskaniu odpowiedzi twierdzących i podpisaniu stosownych zgód, umówiono termin spotkania wstępnego w aptecznym punkcie konsultacji.
Ważne informacje o tiamazolu dla pacjenta
Tiamazol to lek przeciwtarczycowy, którego działanie ujawnia się dopiero po kilku dniach, a pełny efekt uzyskuje się po upływie 3 – 6 tygodni. Wynika to z faktu, iż lek ten nie wpływa na ilość już wytworzonych hormonów tarczycy. Aby uniknąć niedoczynności tarczycy, należy po upływie 3 – 6 tygodni zmniejszyć dawkę tiamazolu, a niekiedy konieczne jest włączenie lewotyroksyny, o czym zdecyduje lekarz.
Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać badania diagnostyczne krwi, w celu wykluczenia zmian w obrazie krwi obwodowej (szczególnie granulocytopenii, czyli obniżenia poziomu granulocytów – jednych z białych krwinek).
Podczas stosowania leku należy zdawać sobie sprawę, iż tiamazol może wpłynąć na obniżenie poziomu granulocytów, a najczęściej pierwsze zauważalne objawy, to gorączka i ból gardła. W razie wystąpienia takich objawów przy terapii tiamazolem, należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badania krwi. Nie należy podejmować próby leczenia „przeziębienia” na własną rękę. Podobnie w przypadku objawów zakażenia układu moczowego – należy skonsultować to z lekarzem, a nie podejmować kurację preparatami żurawiny czy furaginą samodzielnie.
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej czy wystąpienia bólu brzucha, również należy skonsultować się z lekarzem, informując go, iż przyjmuje się tiamazol.
Jakie pytania może zadać pacjent, dotyczące terapii tiamazolem?
Czy mogę prowadzić samochód podczas terapii tym lekiem?
Lek ten nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Czy powinienem zmienić coś w diecie podczas brania tego leku?
Dawka tiamazolu dostosowana jest do m.in. podaży jodu w diecie. Dlatego podczas przyjmowania tego leku, nie należy zwiększać lub zmniejszać przyjmowania tego minerału, na przykład ograniczając spożycie soli jodowanej czy przyjmując suplementy diety z jodem.
Jak powinnam przyjmować tiamazol? Na czczo czy po posiłku?
Lek ten przyjmuje się rano, po posiłku i należy popić go niewielką ilością wody. W przypadku przyjmowania dwóch dawek dziennie, druga porcja również powinna być przyjęta po posiłku, wieczornym. Ważne aby odstępy między dawkami były regularne.
Jakich działań niepożądanych mogę się jeszcze spodziewać?
Oprócz wspomnianych objawów infekcji, bólu brzucha czy stanu zapalnego jamy ustnej, tiamazol bardzo często powoduje zmiany skórne – wysypkę, świąd lub bąble pokrzywkowe. W większości przypadków mają one jednak łagodny charakter i ustępują w trakcie trwania kuracji.
Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz
Źródła:
ChPL: Thyrozol (dostęp online)
Interna Szczeklika – mały podręcznik, 2024/2025