Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek do leczenia niepowikłanych infekcji dróg moczowych (ZUM) u kobiet i dziewcząt w wieku 12 lat lub starszych. Jest to pierwszy z nowej klasy doustnych antybiotyków zatwierdzonych do stosowania w tym schorzeniu od prawie 30 lat.
Zapalenie układu moczowego to powszechne infekcje pęcherza moczowego. Zapada na nie przynajmniej raz w życiu około połowy wszystkich kobiet, a 30 proc. może borykać się z nawracającymi infekcjami. Leczenie tych nawrotów może być trudne, gdy standardowe antybiotyki zawodzą. FDA zatwierdziła właśnie nowy lek – gepotydacynę – który może być zastosowany w tym przypadku.
Gepotydacyna działa w unikatowy sposób, blokując dwa najważniejsze enzymy, których bakterie potrzebują do wzrostu i namnażania się. Utrudnia to bakteriom szybki rozwój oporności, zapewniając obiecującą opcję leczenia infekcji niereagujących na standardowe antybiotyki.
W dwóch badaniach z udziałem ponad 3 tys. kobiet i dzieci, które miały łagodne zakażenie układu moczowego, gepotydacyna w tabletkach przyjmowana dwa razy dziennie przez 5 dni działała tak samo dobrze lub lepiej niż nitrofurantoina, powszechny antybiotyk ZUM. W jednym badaniu nieco więcej osób poczuło się lepiej dzięki nowemu lekowi (50,6 proc. vs 47,0 proc.), podczas gdy w innym zadziałał on znacznie bardziej skutecznie: 58,5 proc. vs 43,6 proc.
Skutki uboczne są uważane za łagodne, a najczęstsze z nich to biegunka i nudności.
Oczekuje się, iż lek będzie dostępny w USA w drugiej połowie tego roku.