Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Polsce. Skutki ugryzienia powodują poważne komplikacje

g.pl 1 tydzień temu
Ukąszenie kleszcza niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych powikłań. Oczywiście nie każde musi wiązać się z przebywaniem chorób. Niestety, oprócz boreliozy i zapalenia opon mózgowych musimy mieć na uwadze inne skutki. Wynika to z pojawienia się nowej odmiany pajęczaka na terenie Polski.
Zmorą sezonu letniego są różnego rodzaju owady i pasożyty, które uprzykrzają nam ten radosny, słoneczny czas. Niestety okazuje się, iż w tym roku szeregi niesprzyjających nam istot zasiliła kolejna odmiana kleszcza, którego ugryzienie niesie znacznie poważniejsze skutki, niż w przypadku tych znanych. Afrykański kleszcz do tej pory zamieszkiwał głównie tereny Północnej Afryki oraz Zachodniej Azji. Spotkanie go było możliwe również w południowej Europie. Teraz jednak trafił również do naszego kraju. Jak go rozpoznać?
REKLAMA


Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży


Jak wygląda kleszcz? Afrykańska odmiana różni się od pospolitej, którą znaliśmy dotychczas
Na terenie Polski żyje około 19 gatunków kleszczy. Najwięcej zarażających boreliozą osobników możemy spotkać we wschodniej oraz centralnej części kraju. Kleszcz pospolity zwykle jest zabarwiony na czerwonobrunatny kolor. Samice, które nie zdążyły dobrać się do naszej krwi, mierzą około 3 mm, natomiast samce 2,5 mm. Ugryzienie niesie za sobą ryzyko zachorowania na zapalenie opon mózgowych lub boreliozę. Afrykańskie pajęczaki stanowią dużo większe zagrożenie. jeżeli nie zabezpieczymy się przed nimi w odpowiedni sposób, może doprowadzić to do gorączki krowtoczno krymsko-kongijskiej, gorączki plamistej, anaplazji lub bebeszjozy. Gatunek Hyalomma, do którego należą kleszcze wędrowne, w naszym kraju pojawił się w wyniku podróży, które odbywają ptaki z racji zmienności pór roku. Po powrocie z ciepłych państw bezwiednie przetransportowały do Polski egzotyczną odmianę pajęczaka. Afrykańskie kleszcze charakteryzują się rudobrązowym, wpadającym w odcień czerni kolorem. Ich odnóża są rozstawione szerzej i pokrywają się paskami w kolorze kości słoniowej. Różni je także rozmiar - osiągają choćby do 5 mm. W jaki sposób należy się przed nimi chronić?


Kleszcze afrykańskie w Polsce. Jak się przed nimi uchronić?
Podstawową metodą uniknięcia ugryzienia przez kleszcze jest stosowanie repelentów - środków przeciwko owadom, które są dostępne w sklepach. istotny jest również odpowiedni ubiór. Wybierając się w miejsca, w których kleszcze najczęściej mogą na nas czyhać - lasy, łąki, górskie szlaki - powinniśmy pamiętać o skrupulatnym zakryciu ciała. Nogawki najlepiej jest umieścić w skarpecie. Wskazane są również długie rękawy oraz odzież, która przylega do ciała. jeżeli jednak warunki pogodowe nie sprzyjają szczelnemu okryciu naszej skóry, pamiętajmy, aby po powrocie do domu, dokładne się obejrzeć. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca pod kolanami, pachy oraz pachwiny. Doskonałym remedium, które pomoże nam odstraszyć kleszcze, jest czystek. Dzięki wypiciu naparu z zioła nasz pot oraz krew zaczną wydzielać nieprzyjemną dla pajęczaków woń.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału