Po zmianie władzy w Polsce, szpitale znacząco zmieniły swoje podejście do przeprowadzania aborcji ze wskazań medycznych. Mamy wzrost liczby aborcji.
„Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził ankietę w kilkudziesięciu placówkach medycznych, której wyniki wskazują na zwiększoną chęć do wykonywania tych zabiegów w porównaniu do okresu rządów Zjednoczonej Prawicy.
Ankieta została wysłana do kilkudziesięciu szpitali ginekologiczno-położniczych i ogólnych. Zapytano w niej, czy od grudnia 2023 r. przeprowadzono w nich terminację ciąży oraz z jakich przyczyn. W przypadku odmowy, pytano o powody takiej decyzji. Odpowiedzi udzieliło ponad 20 placówek.
Trend potwierdzony przez Fundację Federa
Z zebranych danych wynika, iż po zmianie władzy lekarze częściej zgadzają się na aborcję, jeżeli pacjentka ma do niej wskazania medyczne. W przypadkach odmowy, decyzja ta jest poparta uzasadnionymi przyczynami, jak np. brak wyraźnych wskazań psychiatrycznych.
Wyniki te są zgodne z trendem opublikowanym przez Fundację Federa, która uzyskała podobne dane z Ministerstwa Zdrowia.
Większa liczba zabiegów w 2023 roku
Według danych Fundacji Federa, w 2023 roku w polskich szpitalach dokonano 425 oficjalnie zarejestrowanych aborcji. To 13 razy więcej niż w pierwszym roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2021 roku. Eksperci przewidują, iż w bieżącym roku liczba ta może jeszcze wzrosnąć.
Wzrost liczby aborcji. Brak obaw w szpitalach
W rozmowach z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, szpitale przyznały, iż mimo trwających zmian prawnych, nie mają już obaw przed wykonywaniem zabiegów aborcyjnych, jeżeli są one uzasadnione medycznie. choćby placówki, które jeszcze nie miały pacjentek zgłaszających się na zabieg, deklarują, iż nie będą odmawiać przeprowadzenia aborcji w uzasadnionych przypadkach.
mn