Nowość! Rośnie liczba aborcji w Polsce. Lekarze obchodzą prawo

wbijamszpile.pl 1 miesiąc temu

W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, które znacznie ograniczyło dostęp do legalnej aborcji w Polsce. Wydawać by się mogło, iż liczba legalnie przeprowadzanych zabiegów gwałtownie spadnie, co zresztą miało miejsce bezpośrednio po wprowadzeniu nowego prawa. Jednak jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, liczba legalnych aborcji ponownie rośnie. Jak to możliwe przy tak restrykcyjnym prawie?

„Rzeczpospolita” przeanalizowała dane Ministerstwa Zdrowia i odkryła, iż w 2023 roku przeprowadzono 425 legalnych aborcji, co stanowi niemal trzykrotny wzrost w porównaniu do 2022 roku, kiedy odnotowano 161 takich zabiegów. Zauważalna jest tendencja wzrostowa, która wskazuje, iż w bieżącym roku liczba aborcji może zbliżyć się do poziomu sprzed orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, kiedy to wykonywano około tysiąca legalnych aborcji rocznie.

Interpretacja prawa przez lekarzy

Przy tak restrykcyjnym prawie, dlaczego rośnie liczba aborcji w Polsce? Klucz do zrozumienia tej sytuacji leży w sposobie, w jaki lekarze interpretują przepisy dotyczące zagrożenia dla zdrowia kobiety. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zakazało aborcji z powodu ciężkich wad płodu, pozostawiając jednak możliwość przerwania ciąży w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Właśnie tutaj leży sedno sprawy.

Lekarze zaczęli szerzej interpretować pojęcie „zagrożenia dla zdrowia kobiety”, uwzględniając w tym także zdrowie psychiczne. Zgodnie z międzynarodowymi standardami medycznymi, zdrowie psychiczne jest integralną częścią zdrowia ogólnego. Stąd też, jeżeli ciąża prowadzi do poważnych problemów psychicznych, może być uznana za zagrożenie dla zdrowia kobiety, co umożliwia legalne przeprowadzenie aborcji.

Wpływ na system opieki zdrowotnej, a liczba aborcji w Polsce

Taka interpretacja prawa ma istotne konsekwencje dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Lekarze, często działając na granicy prawa, muszą podejmować trudne decyzje, które nie tylko wpływają na zdrowie pacjentek, ale także na ich własną praktykę zawodową. Z jednej strony muszą oni zapewnić pacjentkom należytą opiekę medyczną, z drugiej zaś, muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów prawa, które w wielu przypadkach są niejasne i pozostawiają wiele miejsca na interpretację.

Reakcje społeczne i polityczne – liczba aborcji w Polsce

Rosnąca liczba legalnych aborcji z pewnością nie przejdzie bez echa w sferze publicznej i politycznej. Zwolennicy liberalizacji prawa aborcyjnego wskazują na konieczność dostosowania przepisów do realiów społecznych i medycznych. Z kolei przeciwnicy aborcji podkreślają, iż takie interpretacje prawa podważają nie tylko sens orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale też jest okazją do zabijania nienarodzonego życia.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!

Idź do oryginalnego materiału