Podczas 17. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG koło naukowe „Materiały w Medycynie” otrzymało złoty medal za wstrzykiwalny podwójnie wiążący cement kostny. Wynalazek dedykowany jest jako zamiennik tkanki kostnej i ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w branży ortopedycznej.
fot. Bartosz Bańka/Politechnika Gdańska
O targach
INTARG, czyli Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji, to wydarzenie, na którym prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologiczne, innowacyjne projekty oraz wynalazki z różnych dziedzin o zasięgu krajowym, oraz międzynarodowym. Celem targów jest promocja innowacji, nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz wspieranie transferu technologii pomiędzy nauką a przemysłem. W ramach targów realizowane są co roku m.in.: wystawy, konkursy, konferencje, seminaria, a także spotkania B2B.
Innowacyjny cement kostny — efekt współpracy trzech uczelni
Na tegoroczną 17. edycję INTARG koło naukowe „Materiały w Medycynie” z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w ramach prowadzonego projektu PLUTONIUM (kierownik projektu — dr inż. Marcin Wekwejt) zgłosiło do konkursu głównego swój wynalazek, a mianowicie „wstrzykiwalny podwójnie wiążący cement kostny na bazie fosforanu magnezowo-potasowego i hydrożelu alginianowego”. Został on przygotowany przez zespół składający się z naukowców PG, GUMed oraz UMK, którymi są:
– Rafał Jesiołkiewicz (Koło naukowe „Materiały w Medycynie”, Politechnika Gdańska),
– dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG (Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej),
– dr hab. n. med. Anna Ronowska (Gdański Uniwersytet Medyczny),
– dr hab. Justyna Kozłowska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika),
– dr inż. Marcin Wekwejt (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej).
Źródło zdjęcia: Politechnika Gdańska
Współpraca między tymi trzema uczelniami miała najważniejsze znaczenie dla projektu. Każda z jednostek dysponuje różnymi zasobami, takimi jak nowoczesne laboratoria, zaawansowany sprzęt badawczy czy rozbudowane bazy danych, co umożliwiło dostęp do szerokiego spektrum narzędzi badawczych. Pozytywnym aspektem takiej współpracy było również wspólne działanie ekspertów, którzy posiadają odmienną wiedzę z zakresu biomateriałów. Wymiana wiedzy i doświadczeń z różnych dziedzin, takich jak inżynieria materiałowo-mechaniczna, chemia oraz medycyna, pozwoliła na realizację zaawansowanych badań interdyscyplinarnych. Te badania wymagały różnych specjalizacji, co w efekcie umożliwiło opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania.
Czym jest opracowany cement – charakteryzacja i zastosowanie
To innowacyjny materiał dedykowany do aktywnego leczenia różnego rodzaju defektów kości. Ten biokompozyt oparty jest na połączeniu ceramiki – fosforanu magnezu oraz polimeru – hydrożelu alginianowego. Uzyskuje się go poprzez dwie równocześnie zachodzące reakcje: hydratacji oraz jonowego sieciowania, w wyniku których powstaje cement.
Materiał ten charakteryzuje się wysoką kohezją (nie ulega wymywaniu w środowisku wodnym) i możliwością wstrzykiwania, co umożliwia precyzyjne jego aplikowanie w trudno dostępnych miejscach. Ma przyspieszoną biodegradację oraz uwalnia bioaktywne jony — sprzyjając regeneracji tkanki kostnej. Wykazuje również odpowiednie adekwatności fizyko-chemiczne oraz mechaniczne, zapewniając odpowiednią stabilność w miejscu aplikacji. Co najważniejsze, cement jest bezpieczny do stosowania w organizmie ludzkim, co potwierdzają badania komórkowe.
Zastosowania tego biomateriału obejmują głównie minimalnie inwazyjne procedury ortopedyczne, takie jak stabilizacja złamań, wypełnianie ubytków kostnych oraz leczenie defektów krytycznych. Cement ten szczególnie korzystny jest dla pacjentów starszych oraz tych cierpiących na osteoporozę, gdzie szybkie i skuteczne leczenie ubytków kostnych jest najważniejsze dla poprawy jakości życia.
Źródło zdjęcia: Politechnika Gdańska
Co wyróżnia ten wynalazek
Wynalazek naszych naukowców wyróżnia się na tle istniejących rozwiązań oraz rozwiązuje on główne niedostatki obecnych cementów, takie jak: trudność w kontroli utwardzania, słabą kohezję w środowisku wodnym, problemy ze wstrzykiwaniem, wysoką temperaturę wiązania oraz zbyt wolną biodegradację. To materiał biokompozytowy, łączący cechy ceramiczne i polimerowe, co właśnie nadaje mu te unikalne adekwatności użytkowe. Ostatecznie zaproponowany cement kostny powstający w ramach projektu PLUTONIUM ma oferować nowoczesne i efektywne rozwiązanie dla pacjentów ortopedycznych, przewyższając dostępne cementy medyczne.
Sukces cementu kostnego na targach
Stworzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej wynalazek został doceniony przez jury konkursu INTARG2024, które zdecydowało o przyznaniu złotego medalu. Nagrodę na 17. edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji odebrały studentki Maryia Khamenka oraz Magdalena Górecka.
– To nasz pierwszy sukces na tego typu wydarzeniu, a zdobycie „złota” stanowi ogromną motywację do dalszej pracy dla wszystkich członka koła. W kontekście akademickim złoty medal może polepszyć potencjał naszych projektów oraz samych członków koła, otwierając możliwości na dodatkowe stypendia naukowe lub aplikacje grantowe – komentuje mgr inż. Rafał Jesiołkiewicz, członek projektu PLUTONIUM i przyszły doktorant Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Źródło: materiał prasowy