Nowoczesny angiograf trafił do szpitala w Olsztynie

everethnews.pl 8 miesięcy temu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zakupił jeden z najnowocześniejszych angiografów dostępnych na rynku. Sprzęt będzie wykorzystywany w skomplikowanych zabiegach na naczyniach wieńcowych. Innowacyjna technologia pozwala na szybsze wykonywanie zabiegu i ograniczenie ilości podawanego pacjentowi kontrastu.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie rocznie przeprowadza się około 600 zabiegów na naczyniach wieńcowych. Zakup nowego sprzętu będzie można wykonywać bardziej skomplikowane procedury. Urządzenie jest wyposażone w rozwiązania z zakresu tzw. inteligencji proceduralnej, co pozwoli zautomatyzować czynności związane z wykonywaniem zabiegów kardiologicznych. Nowy angiograf zastąpił stare, 15-letnie urządzenie tego typu.

Kardiologia inwazyjna

Angiograf jest urządzeniem pozwalającym na ocenę naczyń krwionośnych, najczęściej tętnic. Lekarze do badania dzięki angiografu wykorzystują promieniowanie rentgenowskie i środki cieniujące – kontrastujące. Gdy dzięki tego urządzenia wykryte zostanie np. miejsce, w którym żyła jest zatkana, angiograf umożliwia udrożnienie go lub obejście.

– Kardiologia inwazyjna zajmuje się zabiegami w diagnostyce i generalnie chorób serca. Różnica między nami, a kardiochirurgami jest taka, iż my to robimy bez operacji, czyli przezskórnie, przezcewnikowo naprawiamy różne rzeczy. Integralną częścią naszej pracowni jest angiograf. Im jest lepszy, tym lepiej możemy z niego korzystać, tym większą korzyść odnoszą pacjenci – powiedział prof. Adam Kern, kierownik pracowni hemodynamiki.

– Angiograf zainstalowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie to jeden z pierwszych takich w kraju. Należy do angiografów najnowszej generacji, wyposażonych w rozwiązania z zakresu tzw. inteligencji proceduralnej. Umożliwiają one automatyzację szeregu czynności związanych z wykonywaniem zabiegów kardiologicznych. (…) Zaawansowane oprogramowanie 2D i 3D wspiera lekarzy w podejmowaniu decyzji diagnostycznych i terapeutycznych – powiedział Przemysław Prais, rzecznik prasowy szpirala.

Sprzęt wyposażony jest także w nowoczesne oprogramowanie, które wspomaga udrażnianie przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych. Nowoczesny sprzęt kosztował ponad 5 mln zł

– Jest to kolejna wymiana tego sprzętu w naszej pracowni. Tego typu urządzenia są wymieniane w krajach zachodnich co 5 lat. Nas niestety na to nie stać, wymieniamy raz na 10 lat. Urządzenie jest najnowszej generacji. Bardzo mało promieni Roentgena wysyła w kierunku pacjenta i w kierunku lekarza. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie precyzyjnie i szybciej wykonywać zabiegi, które do tej pory wykonywaliśmy na gorszym sprzęcie – podkreślił dr Jerzy Górny, ordynator oddziału kardiologicznego.

Choroby układu krążenia

Warto pamiętać, iż choroby układu krążenianajczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Schorzenia mogą być wrodzone lub nabyte. Do najczęstszych chorób należą: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, zaburzenia lipidowe (np. duże stężenie cholesterolu), choroba niedokrwienna serca i zawał serca, niewydolność serca, wady zastawkowe serca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność żył i żylaki, przewlekłe niedokrwienie kończyn (zazwyczaj dolnych), migotanie przedsionków (jako najczęstsza arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca).

Według danych Ministerstwa Zdrowia do najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia należą:

  • choroba niedokrwienna serca (23%),
  • niewydolność serca (22%),
  • miażdżyca (20%),
  • choroby naczyń mózgowych (19%).

Przyczyn chorób układu krążenia jest wiele, do najczęstszych należą: predyspozycje genetyczne, wiek, płeć, nawyki żywieniowe, mała aktywność fizyczna, palenie wyrobów tytoniowych, podwyższone ciśnienie tętnicze, zwiększone stężenie cholesterolu LDL (LDL-C) w osoczu, zwiększone stężenie triglicerydów (TG), stan przedcukrzycowy lub cukrzyca, nadwaga i otyłość.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż niektóre choroby układu krążenia mogą rozwijać się latami, ale nie dawać żadnych objawów.

Źródło: radioolsztyn.pl, rynekzdrowie.pl

Idź do oryginalnego materiału