Nowe zarządzenie Prezesa NFZ opublikowano 10 kwietnia 2025 roku w formie projektu wprowadzającego punktową wycenę dla protez zębowych o charakterze overdenture, co umożliwia realizację takich świadczeń w gabinetach stomatologicznych współpracujących z NFZ. Na tej podstawie będzie można określić przysługujące pacjentom kwoty refundacji.
REKLAMA
Zobacz wideo Trzaskowski chce obciąć Leszczynie budżet na leczenie Polaków
Leczenie stomatologiczne na NFZ. Ponad 4 tys. zł na górną i dolną protezę zębową
Finansowane przez NFZ świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego przysługują:
osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym,
dzieciom do ukończenia 18. roku życia,
kobietom posiadającym obywatelstwo polskie i zamieszkałym na terytorium Polski w okresie ciąży, porodu i połogu.
Lista refundowanych świadczeń wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku, które zostało zaktualizowane w styczniu 2025 roku. Wówczas do wykazu gwarantowanych świadczeń ogólnostomatologicznych dodano protezy całkowite górne oraz dolne o charakterze overdenture oparte na zabezpieczonych korzeniach. Każdej z nich - dzięki nowemu projektowi - przyznano 1 036 punktów. Zatem łączna wartość punktowa protezy górnej i dolnej o charakterze overdenture opiewa na 2 072 punkty. Jak informuje serwis Infor, ostateczna kwota refundacji za jeden punkt ustalana jest w przez poszczególne gabinety stomatologiczne współpracujące z NFZ. Z komunikatu Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dotyczącego kontraktowania w 2025 roku, wynika natomiast, iż oczekiwana cena za jeden punkt, w ramach świadczeń z zakresu protetyki stomatologicznej, to 1,99 złotych. Przy tej kwocie, w przypadku protezy górnej oraz dolnej, refundacja może wynieś choćby 4 123,28 złotych.
Proteza overdenture kontra refundacja NFZ. "De facto jest to zwykła proteza"
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Paweł Barucha, jest przekonany, iż nowe rozporządzenie, które weszło w życie w maju tego roku, będzie miało dla pacjentów duże znaczenie. Wszystko dlatego, iż wcześniejsze zasady uniemożliwiały realizację tego typu świadczeń. Warto jednak mieć na uwadze, iż proteza o charakterze overdenture wcale nie jest protezą overdenture. To oznacza, iż refundowana będzie standardowa proteza akrylowa bez dodatkowych zatrzasków mocowanych w korzeniach zębów, które zapewniają lepszą stabilizację.
Zobacz też: Emeryci muszą złożyć oświadczenie do ZUS-u. Czas tylko do końca maja
De facto jest to zwykła proteza, przy której ewentualnie zostawiane są korzenie zębów, ale nie mocuje się w nich zatrzasków - tak jak w protezach overdenture. To rozwiązanie milion razy gorsze od protezy overdenture. To zwykła proteza akrylowa bez żadnych dodatków. Jedyna różnica polega na tym, iż korzenie zębów nie są usuwane, jeżeli nie wymaga tego zdrowie pacjenta
- wyjaśnia Paweł Barucha, cytowany przez serwis Infor. Z danych portalu kliniki.pl, wynika zaś, iż średnia cena prawdziwej protezy overdenture z zatrzaskami wynosi 11 908 złotych, najniższa to 900 złotych, natomiast najwyższe ceny sięgają choćby ponad 15 tysięcy złotych.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.