Nowe zasady wystawiania recept Rpw rodzą kolejne pytania

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


OIL w Gdańsku wypowiedziała się na temat wprowadzonych i planowanych zmian w wypisywaniu recept. Dotyczą one m.in. szeroko komentowanej kwestii recept Rpw, które od listopada będą wystawiane tylko w formie elektronicznej.

Ministerstwo Zdrowia zintensyfikowało działania legislacyjne dotyczące wystawiania recept refundowanych i nierefundowanych, których efektem jest kilka wprowadzonych i planowanych nowelizacji przepisów.

Adw. Damian Konieczny z Biura Prawnego OIL w Gdańsku przypomina, iż od 2 sierpnia 2023 r. diametralnie zmieniły się zasady wystawiania recept Rpw na preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub II-N, substancje psychotropowe grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursory kategorii 1. Od tej daty wystawienie recepty musi być poprzedzone weryfikacją liczby wystawionych danemu pacjentowi uprzednio recept w systemie P1 (za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta) lub po zebraniu wywiadu, iż liczba i rodzaj produktów leczniczych przepisanych pacjentowi na receptach wystawionych i zrealizowanych nie jest wystarczająca do prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.

Jak zauważa adw. Damian Konieczny, w tym wypadku pojawia się pierwszy problem – nie każdy pacjent posiada IKP, a choćby o ile taki dostęp posiada, to musi udostępnić konkretnemu lekarzowi swoje dane medyczne przetwarzane w IKP. W konsekwencji w wypadku wystawiania recept Rpw często niezbędne będzie przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Na szczęście nowelizacja nie wymaga w tym zakresie badania osobistego, co oznacza, iż może się ono odbyć również w formie teleporady. Dodatkowo w dokumentacji medycznej konieczne będzie zamieszczenie informacji o przebiegu dokonanej weryfikacji (przez IKP lub wywiad z pacjentem).

Pozostawiono możliwość wystawienia recepty Rpw w formie zaocznej, czyli bez jakiegokolwiek badania pacjenta, jedynie na podstawie danych w dokumentacji medycznej. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy od ostatniego zbadania pacjenta upłynęły nie więcej niż trzy miesiące. W takiej sytuacji w dokumentacji medycznej należy każdorazowo zamieścić informację, iż od ostatniego badania pacjenta upłynęły nie więcej niż trzy miesiące. W praktyce zatem lekarz musi dysponować dokumentacją medyczną potwierdzającą fakt badania pacjenta w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące.

Adw. Damian Konieczny z Biura Prawnego OIL w Gdańsku tłumaczy też, iż z powyższych ograniczeń dotyczących wystawienia recept Rpw – zarówno w zakresie weryfikacji, jak i badania - wyłączeni zostali jedynie lekarze POZ, których pacjent wybrał przez złożenie deklaracji wyboru (każdego innego lekarza w tej samej przychodni ograniczenia będą przez cały czas dotyczyć). Tym samym poza adekwatnym lekarzem POZ, wszyscy pozostali lekarze przy zaocznym wystawianiu recept Rpw są ograniczeni trzymiesięcznym okresem od ostatniego badania pacjenta.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o refundacji leków przewiduje również istotną zmianę w wystawianiu recept na leki o kategorii dostępności Rpw zawierające w składzie substancję psychotropową lub środek odurzający, o ile którakolwiek substancja lub środek należy do grupy II-N, III-P albo IV-P (jak widać ze zmian wyłączono substancje psychotropowe z grupy I-P). W takim wypadku recepta Rpw może zostać wystawiona wyłącznie w formie elektronicznej. Co istotne, ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków od tej zasady, choćby o ile system informatyczny nie pozwala w danym momencie na wystawienie takiej recepty. Nowelizacja ma wejść w życie 1 listopada 2023 r.

Opracowanie INK
Idź do oryginalnego materiału