Nowe wytyczne dla szpitali ws. aborcji. Psychiatra może zalecić przerwanie ciąży

angora24.pl 2 miesięcy temu

Spotkaliśmy się dziś rano z minister zdrowia i ministrem sprawiedliwości, żeby zamknąć decyzjami pewien rozdział, nie ostatni rozdział walki w Polsce o dostęp do legalnej aborcji – powiedział podczas konferencji Donald Tusk. – Kolejne próby w Sejmie wykazały, iż trudno zdobyć większość na sali sejmowej na rzecz projektów aborcyjnych.

Dodał, iż skoro nie ma możliwości otworzenia bramy, to zostaną otwarte furtki, mające na celu ułatwić dostęp do legalnego przerywania ciąży. W odpowiedzi na skuteczny opór PSL, szef rządu oznajmił, iż razem z minister zdrowia i ministrem sprawiedliwości zdecydowali się na zmianę realiów w ramach obowiązującego prawa.

Wpływ ciąży na zdrowie psychiczne

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zauważyła, iż istnieją dwa warunki, które pozwalają na legalne przerwanie ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia kobiety oraz podejrzenie, iż ciąża jest wynikiem przestępstwa. W odniesieniu do pierwszego przypadku, dodała, iż aktualne przepisy ustawy nie rozróżniają zdrowia fizycznego od psychicznego, dlatego powinny być brane pod uwagę również opinie psychiatrów.

Jeśli kobieta zwraca się do lekarza psychiatry i ten uznaje, iż ciąża tej kobiety jest zagrożeniem dla jej zdrowia psychicznego, to takie zaświadczenie od lekarza, z którym kobieta przychodzi do podmiotu leczniczego, oddziału ginekologiczno-położniczego, jest w świetle obowiązującego prawa, wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży – wyjaśniła.

Minister zdrowia wprowadziła zmiany w ogólnych warunkach umów, które szpitale zawierają z NFZ. jeżeli placówka posiadająca kontrakt z Funduszem nie przeprowadzi aborcji zgodnie z prawem, może zostać ukarana grzywną lub stracić kontrakt.

Minister Adam Bodnar przypomniał, iż specjalne wytyczne dotyczące usuwania ciąży zostały przekazane polskim prokuraturom 9 sierpnia.

Celem tych wytycznych jest uwrażliwienie prokuratorów na tego typu sprawy, na to jak szczególną uwagę powinniśmy przykładać do sytuacji kobiety, która znajduje się w tym trudnym momencie życiowym i jak należy stosować wciąż obowiązujące przepisy prawa karnego – stwierdził Bodnar.

Klauzula sumienia nie zadziała

Wiceszef resortu Wojciech Konieczny zaznaczył, iż wytyczne mają na celu precyzyjne wdrożenie w tej chwili obowiązującego prawa. Podkreślił, iż w przypadku dwóch przesłanek, które umożliwiają przeprowadzenie aborcji nakazują one lekarzom pewne reakcje w określonych sytuacjach i tutaj nie istnieje możliwość powoływania się na klauzulę sumienia.

Lekarz jest zobowiązany podejmować działania wtedy, kiedy jest zagrożone życie lub zdrowie jakiegokolwiek człowieka w jakiejkolwiek sytuacji i nie uzależniać tego od swoich poglądów – mówił.

Idź do oryginalnego materiału