Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Honorowym Dawcą Krwi staje się każda osoba, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi - Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej - i oddała krew pełną albo jej składniki. W efekcie przysługują jej różne przywileje, w tym dodatkowe dni wolne od pracy. Teraz cały ten proces może być jednak jeszcze prostszy i przyjemniejszy.
REKLAMA
Zobacz wideo Michał Janczura o podziemiu terapii boreliozy: Jak się w to wpada, trudno z tego wyjść
Krwiodawstwo w IKP. Tu można zaplanować wizytę i złożyć wniosek
Jak czytamy na stronie Portal Honorowych Dawców Krwi, osobom przekazującym krew przysługują dwa dni zwolnienia z pracy na regenerację. Ponadto honorowi dawcy mogą skorzystać także z ulgi podatkowej z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Korzyści jest wiele, jednak resort zdrowia postanowił wprowadzić kolejną nowość. Należy szukać jej w Internetowym Koncie Pacjenta, w sekcji Apteczka. Jest to moduł o nazwie Krwiodawstwo. Po zalogowaniu i wejściu w nową opcję można uzyskać dostęp do aż sześciu zakładek:
Moje krwiodawstwo,
Planowanie wizyty,
Lista planowanych wizyt,
Ostatnia donacja krwi,
Złożenie wniosku lub udzielenie zgody,
Lista złożonych wniosków i udzielonych zgód.
Dzięki temu osoby oddające krew lub chcące rozpocząć tę przygodę mogą w prosty sposób uzyskać wszystkie niezbędne informacje oraz zaplanować wizytę w placówce.
Internetowe Konto Pacjenta dla honorowych krwiodawców. Na legitymację jeszcze czekamy
Sekcja Moje Krwiodawstwo umożliwia dostęp do różnych informacji związanych z oddawaniem krwi, w tym wyników badań. Opcje "planowanie wizyty" oraz "lista planowanych wizyt" pozwalają zaś na szybkie umawianie się na kolejne spotkania i stałą kontrolę nad terminami. od dzisiaj w IKP można znaleźć również wszelkie pisma, które są niezbędne, by stać się dawcą. Platforma pozwoli także na złożenie wniosku o odznakę dla Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi przez internet. Wystarczy wybrać placówkę PCK, w której zostanie odebrana odznaka oraz centrum krwiodawstwa lub oddział terenowy, który ma przekazać dane do PCK.
Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka 'Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi'
- czytamy na rządowej stronie. Warto również pamiętać, iż krew pełną kobiety mogą oddać cztery razy w roku, a mężczyźni sześć razy w ciągu roku. Aby ją przekazać trzeba natomiast:
być osobą zdrową,
ukończyć 18. rok życia,
ważyć co najmniej 50 kg.
Zobacz też: W tym polskim szpitalu urodziło się najwięcej dzieci. "Pozycja lidera to dla nas powód do dumy"
Choć zakładka Krwiodawstwo w IKP jest dużym ułatwieniem, w planach pozostało jedno. To elektroniczna wersja legitymacji dla honorowych dawców, która ma pojawić się w aplikacji mObywatel. Na takie rozwiązanie będziemy musieli jednak trochę poczekać.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.