Do tej pory bezpłatna diagnostyka alergii z krwi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego była dostępna jedynie u lekarza specjalisty, np. alergologa. Jednak ze względu na niedostateczną liczbę alergologów w Polsce pacjenci z objawami sugerującymi alergię wziewną lub pokarmową musieli czekać na realizację wizyty choćby kilka miesięcy.
Od końca 2023 roku, dzięki nowemu rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, sytuacja zmieniła się diametralnie na korzyść pacjentów. Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło koszyk badań lekarzy POZ o testy serologiczne, zarówno w kierunku całkowitego, jak i specyficznych IgE. Takie testy mogą być wykonane przy podejrzeniu alergii wziewnej i pokarmowej. Dzięki temu pacjenci z podejrzeniem alergii nie muszą już czekać na wizytę u alergologa, a skierowanie na badania w kierunku alergii wziewnej lub pokarmowej może wystawić lekarz POZ.
Dzięki nowym przepisom możliwe jest w tej chwili uzyskanie od lekarza POZ skierowania na bezpłatną diagnostykę w kierunku 10 najczęściej uczulających alergenów wziewnych. W rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia znajdziemy alergeny, które często są przyczyną uciążliwych objawów alergii wziewnej. Zaliczamy do nich:
- pyłek leszczyny, olchy i brzozy
- pyłek traw, żyta, bylicy
- roztocze kurzu domowego
- alergeny kota i psa
- zarodniki grzybów pleśniowych Alternaria
Z uwagi na brak na polskim rynku testów serologicznych zawierających tylko i wyłącznie 10 wymienionych wyżej alergenów Ministerstwo Zdrowia umożliwiło lekarzom POZ diagnostykę alergii z wykorzystaniem testów 20-alergenowych, które w swoim składzie zawierają wymienione w rozporządzeniu alergeny. Dzięki temu pacjenci, którym zostanie zlecony Profil EUROLINE Wziewny, spełniający wymogi rozporządzenia, otrzymają dodatkowe wyniki w kierunku alergii na:
- zarodniki grzybów: Aspergillus fumigatus, Cladosporium herbarum, Penicillium notatum
- pyłek babki lancetowatej, ambrozji i dębu
- alergeny konia
Z kolei w przypadku zlecenia Profilu EUROLINE Wziewny pediatryczny, który również zawiera 10 wymienionych w rozporządzeniu alergenów, pacjenci uzyskają dodatkowe wyniki w kierunku alergii na:
- zarodniki grzybów: Aspergillus fumigatus, Cladosporium herbarum, Penicillium notatum
- pyłek babki lancetowatej, mniszka lekarskiego
- alergeny świnki morskiej, królika, chomika i konia
Ministerstwo Zdrowia umożliwia również przeprowadzenie przez lekarza POZ diagnostyki w kierunku 10 najczęściej uczulających alergenów pokarmowych. W rozporządzeniu wymieniono:
- mleko krowie, jajko kurze
- marchewkę, jabłko, orzechy laskowe i ziemne, soję, pszenicę
- ryby i owoce morza
Podobnie jak w przypadku diagnostyki alergii wziewnej, ze względu na brak na polskim rynku testów serologicznych zawierających tylko i wyłącznie 10 wymienionych wcześniej alergenów pokarmowych, Ministerstwo Zdrowia umożliwiło lekarzom POZ diagnostykę alergii z wykorzystaniem testów 20-alergenowych, które w swoim składzie zawierają wymienione w rozporządzeniu alergeny. Dzięki temu pacjenci, którym zostanie zlecony Profil EUROLINE Pokarmowy, spełniający warunki rozporządzenia, otrzymają dodatkowe wyniki w kierunku alergii na:
- seler, pomidora, ziemniaka
- ryż, mąkę żytnią, migdały
- kiwi, morelę
- drożdże piekarskie
Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia to krok milowy dla pacjentów z podejrzeniem alergii wziewnej i pokarmowej. Umożliwienie lekarzom POZ diagnostyki alergii z krwi z wykorzystaniem 20-alergenowych profili alergologicznych przyczyni się z pewnością do szybszego postawienia diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Bez wątpienia wpłynie to na polepszenie jakości życia pacjentów dotkniętych alergią.
Zamówienia na testy EUROLINE można składać faksem (71 373 00 11) oraz mailem ([email protected]).
Nowych klientów zainteresowanych wykonywaniem profili EUROLINE do diagnostyki alergii prosimy o kontakt z Doradcą Medycznym. Z przyjemnością zapewnimy wsparcie przy implementacji rozwiązań diagnostycznych.
Magdalena Ratajczak
Kierownik Regionu (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie)
510 171 461
Małgorzata Walerych
Kierownik Regionu (woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie)
509 836 090
Marek Łaszyn
Kierownik Regionu (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie)
501 411 235
Paweł Krzemień
Kierownik Regionu (woj. świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie)
509 657 480