Nowa teoria na temat śmierci Bruce'a Lee. Zmarł, bo pił za dużo wody?

dadhero.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Pomniki Bruca Lee można znaleźć w różnych zakątkach świata. Między innymi w Hong Kongu. pixabay.com


Legendarny mistrz Kung-Fu zmarł nagle – w wieku 32 lat. Choć minęło prawie pół wieku od jego śmierci, to naukowcy wciąż starają się dociec jaka była jej prawdziwa przyczyna.

Według najnowszej hipotezy mogło to być od... nadmiaru wody.


Choć Bruce Lee zmarł w 1973 roku, to jego legenda jest wciąż żywa. Gwiazdor takich filmów jak „Wejście smoka” czy „Żelazna pięść” po niemal 50 latach dalej odciska swoje piętno w popkulturze, będąc inspiracją dla filmowców i muzyków, a jego pomniki stoją w Hongkongu, Los Angeles, a choćby w bośniackim Mostarze.



Wibrująca ręka, a może narkotyki?



Niespodziewana śmierć mistrza sztuk walki w wieku zaledwie 32 lat zszokowała cały świat i przyniosła lawinę spekulacji. Niektóre z nich mówiły nawet, jakoby Lee miał paść ofiarą gangsterów, którzy wymierzyli mu w walce "cios wibrującej ręki", który uśmiercił aktora z opóźnieniem. Jako oficjalną przyczynę zgonu podano natomiast obrzęk mózgu, spowodowany zażyciem mieszanki środków przeciwbólowych i odurzających. Czy tak było naprawdę?

Naukowcy z Hiszpanii mają nową teorię



Nowe światło na temat śmierci Bruce'a Lee rzucili badacze z Hiszpanii. Na łamach


czasopisma studenckiego Clinical Kidney Journal poinformowali, iż przyczyną śmierci aktora mógł być pozornie zdrowy nawyk – picie dużej ilości wody. To miało doprowadzić do hiponatremii, objawiającej się niedoborem sodu we krwi, do którego dochodzi wskutek tzw. zatrucia wodnego organizmu. "Postawiliśmy hipotezę, iż Bruce Lee zmarł z powodu dysfunkcji nerek: niezdolności do wydalania ilości płynów wystarczającej do utrzymania homeostazy wodno-elektrolitowej. Gdy nadmiernemu spożyciu wody nie towarzyszy wydalanie jej wraz z moczem, może to prowadzić do hiponatremii".

Badacze ostrzegają również, iż takie zaburzenia mogą spotkać każdego z nas. "Biorąc pod uwagę, iż hiponatremia występuje często i może spowodować śmierć z powodu nadmiernego spożycia wody choćby u młodych, zdrowych osób, istnieje potrzeba szerszego rozpowszechnienia koncepcji, iż nadmierne spożycie wody może zabić".

Idź do oryginalnego materiału