Nowa odmiana kleszczy już jest w Polsce. Przywędrowały z Afryki i są choćby dwukrotnie większe

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Kleszcze to zmora cieplejszych dni. Pojawiają się już wiosną i utrudniają życie choćby do jesieni. Ich ukąszenie może skończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, gdyż przenoszą liczne choroby. W tym roku do Polski dotarła z Afryki nowa, równie niebezpieczna odmiana pajęczaka.
W konkursie na największe uciążliwości późnej wiosny, lata oraz wcześniej jesieni, kleszcze z pewnością zajęłyby podium. Są nie tylko obrzydliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne, gdyż mogą przenosić groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt choroby. Okazuje się, iż w tym roku do Polski dotarł nowy rodzaj tego krwiopijcy. Jest się czego bać?
REKLAMA






Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy



Jakie choroby przenoszą kleszcze? Lepiej się przed nimi zabezpiecz
Sezon na kleszcze w tym roku zaczął się wyjątkowo wcześnie, do tego pajęczaka można złapać nie tylko w lesie, ale choćby spacerując po trawniku na osiedlu. Do tego jest ich prawdziwe zatrzęsienie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, zarówno ludzi, jak i zwierząt, które mamy pod opieką. Te nieprzyjemne stworzenia nierzadko są nosicielami wielu niebezpiecznych chorób, m.in. boreliozy, zapalenia opon mózgowych, a w przypadku pupili także babeszjozy.
Wyrwany kleszcz Wyrwany kleszcz. Fot. Archiwum prywatne
Czy kleszcze afrykańskie są w Polsce? Znaleziono pierwsze okazy
Do grona 19 gatunków obecnych w naszym kraju kleszczy dołączyła kolejna, równie nieprzyjemna odmiana. Mowa o afrykańskim kleszczu wędrownym, a dokładniej Hyalomma, którego dotychczas można było spotkać także w Azji. W Europie pojawił się m.in. w Portugalii, Czarnogórze, Hiszpanii, Francji, Grecji, niedawno także w Niemczech i Wielkiej Brytanii, by ostatecznie zawędrować także do Polski.


Jak wygląda kleszcz afrykański? Jest ponad dwukrotnie większy
Kleszcz wędrowny wyróżnia się na tle obecnych w naszym kraju gatunków. Przede wszystkim jest dużo większy, gdyż może mieć od 5 do 8 mm długości, a jego odnóża są pasiaste. Dla porównania nienapity kleszcz pospolity mierzy od 2,5 (samce) do 3 mm (samice) długości. Warto zdawać sobie sprawę, iż oba gatunki stanowią poważne zagrożenie na zdrowia, z tym iż nowy przybysz może przenosić inne choroby, m.in. gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską czy niebezpieczne bakterie. Dotychczas zaobserwowano go na terenie Dolnego Śląska, a na kolejne obszary przenosi się żerując na ptakach. Dlatego wybierając się na spacer, nie zapomnij o zastosowaniu środków ochrony przeciwko pajęczakom. Używaj specjalnych sprayów, zabezpiecz także swoje zwierzęta — np. kropelkami, obrożą czy tabletką. Gdy idziesz do lasu, czy w wyjątkowo zarośnięte miejsca, ubieraj długi rękaw i czapkę. Po powrocie do domu zawsze dokładnie się oglądaj. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału