Nowa akcja GIF: „Wiosenne porządki w domowej apteczce”

mgr.farm 22 godzin temu

Wraz z nastaniem kalendarzowej wiosny Główny Inspektorat Farmaceutyczny wystartował z nową akcją. „Wiosenne porządki w domowej apteczce” to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na konieczność szczególnej dbałości o posiadane i przechowywane w domu produkty lecznicze. 21 marca w mediach społecznościowych GIF opublikowano plansze przedstawiające prawidłowe zasady utylizacji leków z domowych apteczek. O czym należy pamiętać?

Leki do specjalnego pojemnika lub PSZOK

GIF przypomina, iż leki przeterminowane lub niemożliwe do zidentyfikowania trzeba oddać do specjalnego pojemnika lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK. Informację o punktach zbiórki znajdziemy na stronach urzędów gmin.

Dobrze jest uświadamiać pacjentów, dlaczego to takie ważne. Przeterminowane leki wyrzucone do śmieci lub ubikacji mogą doprowadzić do skażenia środowiska, wód gruntowych. A oczyszczalnie ścieków nie są przystosowane do filtrowania substancji zawartych w lekach. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż niewłaściwie zutylizowane leki przyczyniają się do antybiotykooporności. Już niewielka utrzymująca się w ściekach ilość antybiotyków w ściekach lub w gruncie stopniowo uodparnia na nie bakterie obecne w środowisku.

Czego NIE wyrzucać do pojemnika w aptece?

Nie mniej istotna jest kwestia tego, jakich produktów nie wolno wrzucać do aptecznych pojemników. A są to:

  • igły
  • termometry rtęciowe
  • zużyte środki opatrunkowe
  • strzykawki i ampułkostrzykawki.

Termometry rtęciowe powinny trafić do punktu odpadów niebezpiecznych, a pozostałe produkty do punktu odpadów medycznych. Lista takich punktów również znajduje się na stronach gmin.

Co z samymi opakowaniami?

Puste opakowania po lekach można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci – uwzględniając zasady segregacji. GIF podaje gotową ściągę. Wynika z niej że:

  • blistry po tabletkach, które wykonane są z aluminium i plastiku – i wobec czego są niezwykle trudne do rozdzielenia – wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane;
  • pudełka po lekach, które są papierowe, czyste i bez resztek leków – umieszczamy w niebieskim pojemniku na papier;
  • szklane butelki, np. po syropie – wyrzucamy do zielonego pojemnika na szkło;
  • tubki po maści dajemy do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Kluczowa uwaga: do śmieci mogą trafiać jedynie opakowania bez pozostałości leków. jeżeli w blistrze są jakieś tabletki lub resztki syropu w butelce – to takie opakowanie trzeba oddać do PSZOK lub wrzucić do pojemnika przeznaczonego do tego celu w aptece.

Jak przechowywać leki w domu?

Uczulajmy pacjentów na to, gdzie i w jakich warunkach trzymają swoje leki. Produkty lecznicze należy przechowywać z dala od okien, wilgoci, zakurzonych miejsc, światła słonecznego i innych źródeł zbyt wysokiej czy niskiej temperatury.

Informację o tym, jak przechowywać lek, umieszcza się na opakowaniu produktu leczniczego. o ile jej nie ma, to przyjmujemy, iż lek musi być przechowywany w temperaturze pokojowej, czyli 15-25 stopni Celsjusza.

Produkty lecznicze warto trzymać w oryginalnych i zamkniętych opakowaniach, z dobrze widoczną datą ważności leku.

Źródło: GIF

Idź do oryginalnego materiału