Duńska firma Novo Nordisk zawarła umowę o współpracy z amerykańską firmą biotechnologiczną Septerna. Jej celem ma być opracowanie doustnych leków małocząsteczkowych na otyłość, cukrzycę typu 2 i inne choroby metaboliczne. Jak informuje Reuters, wartość tej umowy dla Septerny może wynieść choćby 2,2 mld dolarów.
Czym zajmuje się firma Septerna?
Septerna to amerykańska firma z siedzibą w Kalifornii, która specjalizuje się w technologiach umożliwiających wchłanianie i transport peptydów podawanych doustnie. Informacja ta wskazuje, iż nowy lek może wykorzystywać innowacyjne metody poprawy stabilności i wchłaniania peptydów w przewodzie pokarmowym.
Aktualnie Septerna opracowuje terapie ukierunkowane na receptory sprzężone z białkiem G (GPCR). To białko, które służy jako główny kanał dla wielu substancji, przedostających się przez błonę komórkową i tą drogą wychwytywanych przez komórki. Receptory sprzężone z białkiem G mogą wpływać na wiele procesów fizjologicznych – na metabolizm, wydalanie, wzrost komórek i reakcje immunologiczne.
Septerna wykorzystuje własną, przemysłową platformę Native Complex Platform. Umożliwia ona odkrywanie i optymalizację leków skierowanych na wspomniane wcześniej GPCR. To pozwala na rozwój zaawansowanych metod leczenia w obszarach endokrynologii, immunologii, chorób zapalnych oraz chorób metabolicznych. Jak podkreśla na swojej stronie, firma posiada silny zespół ekspertów z dziedziny opracowywania i badania nowych leków oraz z działu biologii strukturalnej GPCR.
- Czytaj również: CagriSema: nowy lek Novo Nordisk ponownie zdaje egzamin w badaniach klinicznych
Firmy Novo Nordisk i Septerna zamierzają rozpocząć cztery programy rozwoju potencjalnych terapii małocząsteczkowych ukierunkowanych na wybrane cele GPCR. kooperacja może też oznaczać zastosowanie nowych nośników lub nowych technologii ochrony peptydów przed degradacją enzymatyczną. To potencjalnie zwiększy biodostępność i skuteczność nowego leku. Partnerstwo zostało przypieczętowane ponad 200 milionami dolarów w postaci płatności z góry dla firmy Septerna.
Umocnienie pozycji Novo Nordisk na rynku
Jak pisze Reuters, Novo Nordisk poprzez podjęcie współpracy z Septerną, a co za tym idzie podjęcie próby opracowywania leków nowej generacji, otwiera nową kartę. Zamierza też wzmocnić swoją pozycję na rynku leczenia otyłości wartym w tej chwili choćby 150 miliardów dolarów.
– Novo Nordisk ma bogatą historię innowacji w leczeniu otyłości i cukrzycy – powiedział w oświadczeniu Marcus Schindler, dyrektor ds. naukowych duńskiej firmy – Rozwijamy naszą pozycję lidera w tej dziedzinie nauki i rozwijamy szeroką gamę leków obejmujących różne cele i metody, w tym peptydy i małe cząsteczki – dodaje.
Współpraca jest drugą znaczącą umową (i jednocześnie transakcją) w zakresie poszukiwania sposobów leczenia otyłości w ciągu kilku miesięcy. W marcu firma Roche poinformowała z kolei, iż zapłaci do 5,3 mld dolarów firmie Zealand Pharma za współtworzenie substancji mającej leczyć otyłość.
Oczekiwanie na zatwierdzenie doustnej postaci Wegovy
21 kwietnia 2025 Novo Nordisk złożyła wniosek o zatwierdzenie w USA doustnej postaci Wegovy. Wniosek ten został zaakceptowany przez FDA, a ostateczna decyzja jest spodziewana w czwartym kwartale 2025 roku. Lek ten stanie się pierwszym doustnym analogiem GLP-1 zarejestrowanym do leczenia otyłości. w tej chwili na rynku dostępny jest również Rybelsus, zawierający semaglutyd. Lek produkowany jest przez NovovNordisk, ale wskazany jest jedynie do leczenia cukrzycy typu 2.
Źródła:
- https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/novo-nordisk-strikes-22-billion-deal-with-septerna-develop-new-obesity-2025-05-14/
- https://www.rybelsus.com/why-rybelsus/how-rybelsus-works.html
- https://www.thepharmaletter.com/fda-accepts-filing-application-for-oral-wegovy-25mg
©MGR.FARM