Niższa składka – temat zastępczy?

termedia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Renata Dąbrowska/Gdańsk.pl


– Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców staje się pretekstem do ominięcia fundamentalnych pytań: jak finansować i organizować świadczenia opieki zdrowotnej w XXI wieku – komentuje piątkową decyzję Sejmu Tadeusz Jędrzejczyk, wiceprezydent Europejskiego Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego.



Nie milkną echa podjętej w piątek (4 kwietnia) przez parlamentarzystów decyzji dotyczącej obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Do kwestii tej odniósł się także Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz wiceprezydent Europejskiego Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego (European Public Health Alliance, EPHA), były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak napisał Jędrzejczak „Debata w sprawie wysokości składki stała się okazją do wyznaczenia nowych biegunów polaryzacji. To, wobec zupełnego zdeaktulizowania się starych podziałów jest zaletą. Jedyną zaletą. Oszczędności samych przedsiębiorców są nieduże”.

Debata w sprawie wysokości składki stała się okazją do wyznaczenia nowych biegunów polaryzacji. To, wobec zupełnego zdeaktulizowania się starych podziałów jest zaletą. Jedyną zaletą.
Oszczędności samych przedsiębiorców są nieduże. Zbiorowa aktywizacja układu nagrody tej grupy… https://t.co/i4I57k0vBv

— Tadeusz Jędrzejczyk (@twjedrzejczyk) April 4, 2025

Ekspert dodał: „Zbiorowa aktywizacja układu nagrody tej grupy może być mniejsza od poczucia pominięcia/niesprawiedliwości pozostałych grup, tj. pracujących i emerytów.

„Straty płatnika nie będą też jakieś fundamentalne. Słowem składka, podobnie jak kwestia dyscyplinowania pacjentów nieprzychodzących na zaplanowane wizyty, staje się pretekstem do ominięcia fundamentalnych pytań: jak finansować i organizować świadczenia opieki zdrowotnej w XXI wieku. Jak przeprowadzić rewolucję jakościową czy też jak przywrócić przejrzystość i zaufanie do systemu. Logicznie należałoby oczekiwać prezydenckiego weta. Tyle tylko, iż w polityce logiki coraz mniej” – podsumował.

Przeczytaj także: „Czeka nas upadek ochrony zdrowia?”; „Zaapelują o prezydenckie weto ws. składki zdrowotnej? ”; „Będzie projekt Lewicy ws. reformy systemu ochrony zdrowia?”; „Nie chce, ale musi ►”; „Głosowała za obniżką składki zdrowotnej – jak to wytłumaczyła?”;

Idź do oryginalnego materiału