Niski poziom kortyzolu a zespół post-COVID

psychiatraplus.pl 5 godzin temu

Naukowcy z University of Colorado Boulder zbadali wpływ zakażenia COVID-19 na poziom kortyzolu w organizmie. Poprzez jego obniżenie w wyniku przebytej infekcji może dochodzić do nasilenia się stanu zapalnego oraz nadmiernej reakcji w odpowiedzi na czynniki stresogenne.

Czym jest long COVID? Zespół pocovidowy

Long COVID, znany również jako zespół post-COVID lub zespół pocovidowy, to stan, który rozwija się po przebytej infekcji SARS-CoV-2. Charakteryzuje się utrzymującymi się przez długi czas różnorodnymi objawami, w tym przewlekłym zmęczeniem, problemami neurologicznymi oraz zaburzeniami snu.

Kortyzol a COVID-19

Naukowcy zakładają, iż antygeny wirusa COVID-19 obniżają poziom kortyzolu. Kortyzol, to hormon produkowany przez korę nadnerczy, odpowiedzialny za reakcję organizmu na stres. Jego obniżony poziom może sprawiać, iż w odpowiedzi na czynniki stresogenne reakcja zapalna może wywoływać silne objawy, składające się na obraz zespołu pocovidowego.

Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie Brain Behavior and Immunity.

Jak badać kortyzol i kiedy? Dowiedz się podstawowych informacji o kortyzolu z filmu.

Wirus SARS-CoV-2 a odporność organizmu

Naukowcy wstrzyknęli antygen S1, będący podjednostką białka kolca wirusa SARS-CoV-2, do płynu mózgowo-rdzeniowego szczurów. W porównaniu z grupą kontrolną, po 7 dniach od interwencji zaobserwowano u grupy badawczej obniżenie poziomu kortykosteronu o 31%. Kortykosteron, to hormon o działaniu podobnym do kortyzolu. Po 9 dniach poziom hormonu obniżył się ostatecznie o 37%. Spadek poziomu kortykosteronu zaobserwowano w hipokampie, części mózgu, odgrywającej kluczową rolę w procesach pamięciowych, podejmowaniu decyzji oraz uczeniu się.

Warto zauważyć, iż 9 dni stanowi długi okres w życiu szczura, który średnio żyje zaledwie 2–3 lata.

W kolejnym eksperymencie naukowcy wystawili szczury na działanie osłabionej bakterii. Okazało się, iż zwierzęta wcześniej narażone na ekspozycję na białko wirusa SARS-CoV-2 wykazywały znacznie silniejszą odpowiedź. Zaobserwowano u nich zaburzenia jedzenia, zmiany w zachowaniu, pogorszenie parametrów życiowych oraz nasilenie reakcji neurozapalnej i aktywacji komórek glejowych.

7 oznak, iż poziom kortyzolu jest za wysoki

Zespół post-covid. Antygeny po infekcji COVID-19

Naukowcom po raz pierwszy udało się wykazać, iż antygeny, pozostawione w mózgu po przebytej infekcji COVID-19, zmieniają odpowiedź immunologiczną tego narządu. W efekcie, wyzwalana jest nadmierna reakcja organizmu na czynniki takie jak infekcja.

Badanie ma swoje ograniczenia, z czego najważniejszym jest fakt przeprowadzenia eksperymentu na szczurach. Naukowcy mają w przyszłości nadzieję sprawdzić jak zależność ta wygląda w organizmach ludzi.

Autorzy badania nie zakładają, iż suplementacja kortyzolu może mieć działanie lecznicze w przypadku objawów zespołu pocovidowego, ze względu na brak udowodnionej przyczynowości oraz potencjalne działania niepożądane takiej terapii. Niemniej jednak, zbadanie roli kortyzolu w odpowiedzi organizmu na przebyte zakażenie COVID-19 może przyczynić się do identyfikacji skutecznych interwencji terapeutycznych.

Za wysoki kortyzol – 7 oznak. Jak sobie z nim poradzić?
Idź do oryginalnego materiału