Nimesil: skuteczność i bezpieczeństwo popularnego leku na ból – co musisz wiedzieć?

cefarm24.pl 1 miesiąc temu

Nimesil – co to jest i czy jest na receptę?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Nimesil jest lekiem, którego składnikiem aktywnym jest nimesulid, czyli substancja z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Preparat stosuje się w terapii silnego bólu i jest to lek dostępny wyłącznie na receptę. Leczenie przeciwbólowe z zastosowaniem leku Nimesil wdraża się wyłącznie w sytuacji, gdy poprzednia terapia przeciwbólowa nie dała oczekiwanych efektów.

Lek Nimesil jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych (w tym także osób w podeszłym wieku) oraz dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Znajduje zastosowanie do walki z silnym bólem oraz pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem. Z uwagi na długą listę przeciwwskazań oraz możliwe działania niepożądane tego leku, jego ewentualne stosowanie przez pacjenta powinno zostać poprzedzone dokonaniem przez lekarza oceny indywidualnego ryzyka terapii w danym przypadku. Co warto wiedzieć więcej o skuteczności działania leku Nimesil na ból oraz bezpieczeństwie terapii przeciwbólowej z jego zastosowaniem? Więcej informacji o leku przeciwbólowym Nimesil zebraliśmy w poniższym artykule.

Co to jest i na co się stosuje lek Nimesil?

Nimesil jest lekiem przeciwbólowym wydawanym z przepisu lekarza. Jego składnikiem czynnym jest nimesulid, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Jak pozostałe leki z tej grupy, nimesulid ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Preparat – z uwagi na swoje silne, szybkie i długotrwałe działanie – znajduje zastosowanie w terapii silnego bólu, w tym w przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania. Zanim lekarz przepisze pacjentowi lek Nimesil, musi indywidualnie ocenić, czy w danym przypadku korzyści ze stosowania preparatu będą przewyższać ryzyko związane z jego działaniami niepożądanymi.

Jak działa Nimesil?

Składnikiem aktywnym leku Nimesil jest nimesulid. Jest to substancja o działaniu przeciwdziałającym syntezie prostaglandyn. Nimesulid działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz, w tym zwłaszcza COX-2 (cyklooksygenaza-2) oraz w niewielkim stopniu COX-1 (cyklooksygenaza-1). To właśnie wspomniane cyklooksygenazy uczestniczą w reakcjach syntezy prostaglandyn, zatem hamowanie ich aktywności w konsekwencji hamuje syntezę prostaglandyn.

Lek Nimesil – działania niepożądane

Podstawowym działaniem leku Nimesilu jest oczywiście działanie przeciwbólowe, jednak nie jest to jedyny wpływ na organizm, za jaki może jego składnik aktywny odpowiadać. Czy Nimesil ma skutki uboczne? Owszem, jak inne leki może powodować działania niepożądane, choć oczywiście występują u pacjentów z różną częstotliwością. Najczęściej lek Nimesil przyczynia się do działań niepożądanych związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Może powodować nudności, biegunkę lub wymioty, a także niestrawność, ból brzucha, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie śluzówki żołądka czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Może też prowadzić do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, w tym choćby z perforacją. Na powyższych lista działań niepożądanych leku Nimesil się nie kończy – zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z treścią ulotki preparatu, gdzie opisano również inne skutki uboczne tego leku.

W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, iż w ulotce leku można znaleźć informację, iż stosowanie takich leków jak Nimesil może w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru, zwłaszcza jeżeli medykament jest przyjmowany długotrwale w wysokich dawkach.

Czy lek Nimesil jest bezpieczny?

Nimesil jest lekiem, który należy stosować na wyraźne zalecenie lekarza przy danym wskazaniu i wyłącznie w dawce zgodnej z jego zaleceniami. Warto wiedzieć, iż nie we wszystkich krajach lek Nimesil został dopuszczony do użytku, poza tym w niektórych krajach zadecydowano o wycofaniu tego preparatu. Dlaczego Nimesil został wycofany? Ma to związek z działaniem preparatu na wątrobę. Badania sugerują, iż składnik aktywny tego leku może się przyczyniać do poważnego uszkodzenia wątroby, w tym choćby skutkować koniecznością transplantacji wątroby.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków z 2012 roku jest takie, iż preparat Nimesil wyróżnia się skutecznością, a korzyści z jego stosowania przeważają nad zagrożeniami, które stwarza. W Polsce, podobnie jak w większości krajów, gdzie lek ten jest dostępny, stosuje się go wyłącznie jako lek drugiego rzutu. Oznacza to, iż terapię przeciwbólową lekiem Nimesil wdraża się wyłącznie w sytuacji, gdy leczenie innymi – wyróżniającymi się wyższym profilem bezpieczeństwa – preparatami nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Tymi preparatami mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) do kupienia bez recepty i wychodzenia z domu z naszej apteki.

+
  • Pyralgina 500 mg x 20 tabl 21,41 PLN Sprawdź
  • Ibuprom max sprint 400 mg x 40 kaps 30,51 PLN Sprawdź
  • Apap noc x 24 tabl powlekanych 20,93 PLN Sprawdź
  • Aspirin C Forte x 10 tabl musujących 25,63 PLN Sprawdź
  • Ibuprom dla dzieci Forte 200 mg/5 ml zawiesina o smaku truskawkowym 150 ml 44,75 PLN Sprawdź
  • Apap migrena x 20 tabl powlekanych 27,45 PLN Sprawdź

Z uwagi jednak na to, iż długotrwała terapia tym lekiem zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, Nimesil rekomenduje się do stosowania krótkotrwałego (nie przepisuje się go zatem przykładowo w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, która należy do schorzeń przewlekłych).

Jednocześnie należy w czasie terapii lekiem Nimesil monitorować stan pacjenta i niezwłocznie przerwać leczenie, jeżeli pojawią się objawy mogące świadczyć o uszkodzeniu wątroby (np. ciemne zabarwienie moczu, jadłowstręt, nudności, wymioty, bóle brzucha, nieuzasadnione zmęczenie), a także w sytuacji, jeżeli pacjent będzie mieć nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby. Terapię należy też przerwać w przypadku zaobserwowania krwawienia z przewodu pokarmowego lub objawów jego owrzodzenia bądź perforacji.

Jeśli mowa o bezpieczeństwie stosowania leku Nimesil, należy wspomnieć o jego możliwych interakcjach z innymi lekami. Z czym nie łączyć Nimesilu? Pacjent powinien poinformować lekarza przed zastosowaniem leku, jeżeli stosuje cyklosporynę, metotreksat lub leki moczopędne, a także jeżeli przyjmuje lit lub leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Przeciwwskazania leku Nimesil – kto nie powinien go przyjmować?

Nie każdy pacjent powinien stosować lek Nimesil. Przede wszystkim jest to lek przeciwbólowy drugiego rzutu, zatem nie należy go przyjmować, jeżeli pacjent może bezpiecznie i z pożądanymi efektami korzystać z innych leków przeciwbólowych. Lek należy ponadto przyjmować tylko przy konkretnych wskazaniach, czyli wyłącznie na konkretny ból, na który został on przepisany przez lekarza (nie przyjmujemy leku na inne dolegliwości, bo akurat mamy go w apteczce).

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Nimesil jest nadwrażliwość na nimesulid bądź jakikolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Leku nie powinno się podawać też dzieciom w wieku poniżej 12 lat, a także pacjentkom w 3. trymestrze ciąży i pacjentkom karmiącym piersią. Do przeciwwskazań leku Nimesil można również zaliczyć:

  • nadużywanie alkoholu,
  • stosowanie leków obciążających wątrobę,
  • choroby wątroby,
  • choroby nerek,
  • niewydolność serca.

Lista przeciwwskazań jest dłuższa – można ją znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Lek nie powinien być stosowany wbrew przeciwwskazaniom, poza tym w ulotce można znaleźć listę szczególnych środków ostrożności, które należy zachować podczas leczenia.

Lek Nimesil – czym grozi przedawkowanie?

Przedawkowanie leku Nimesil może być dla pacjenta groźne, dlatego powinien on ściśle przestrzegać podanego przez lekarza dawkowania. W przypadku przyjęcia większej dawki leku od wskazanej powinno się monitorować czynności nerek i wątroby oraz wdrożyć leczenie objawowe. jeżeli do przedawkowania doszło niedawno (nie minęły od niego 4 godziny), jest wskazane płukanie żołądka oraz przyjęcie węgla aktywnego.

Bibliografia:

  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=608 [dostęp online 11.2024]
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Nimesulid [dostęp online 11.2024]
  • Nimesulid – CHPL [dostęp online 11.2024]
  • Nimesil – ulotka [dostęp online 11.2024]
  • https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/questions-and-answers-review-systemic-medicines-containing-nimesulide_en.pdf [dostęp online 11.2024]
Idź do oryginalnego materiału