Nieregularny sen może mieć związek z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 u osób w średnim i starszym wieku - wynika z nowego badania.
Badanie opublikowane w "Diabetes Care" z udziałem 84 tys. osób wskazuje, iż osoby z najbardziej nieregularnym snem miały o 34 proc. wyższe ryzyko cukrzycy w porównaniu z ich rówieśnikami, u których długość snu była spójna i nieprzerywana.
Czas trwania snu a ryzyko rozwoju cukrzycy
Naukowcy przeanalizowali dane od uczestników badania UK Biobank, którzy byli wolni od cukrzycy w latach 2013-2015 i następnie byli obserwowani przez 7,5 roku. Średni wiek uczestników wynosił 62 lata, 57 proc. stanowiły kobiety, (97 proc. osób rasy białej). 50 proc. osób świadczyło pracę zmianową.
Zmienność czasu trwania snu określono ilościowo dzięki wewnątrzosobowego odchylenia standardowego (SD) 7-nocnego czasu snu mierzonego akcelerometrem.
Badanie wykazało, iż uczestnicy z dłuższym czasem trwania snu to osoby młodsze, częściej były to kobiety. Z kolei u pracowników zmianowych, palaczy, a także osób, które zgłasiły określony chronotyp "wieczorny" (naturalna preferencja do snu o określonej porze) oraz u osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, wyższym wskaźniku BMI i krótszym średnim czasie snu, częściej występowała cukrzyca i depresja.
Łącznie podczas obserwacji odnotowano 2058 przypadków rozwoju cukrzycy.