Nieprzyjemna bryza poranka. Co sprawia, iż rano śmierdzi nam z buzi?

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Nieprzyjemna bryza poranka. Co sprawia, że rano śmierdzi nam z buzi? Fot. 123rf


William "Bill" Kilgore z "Czasu Apokalipsy" mówił: "Uwielbiam zapach napalmu o poranku". O wiele częściej jednak słyszymy: "Nie całuj mnie, śmierdzi ci z buzi". I to potrafi nastroić nas na cały dzień. Jak walczyć z przykrym zapachem z ust rano i w ciągu dnia? Poniżej kilka podpowiedzi.


Wiecie, komu nie śmierdzi rano z buzi? Niemowlętom. Z powodu braku zębów oraz faktu, iż mleko matki zawiera mikroelementy neutralizujące nieprzyjemne zapachy, bobasowi z pyszczka zawsze pachnie słodko i miło (chyba iż wcześniej mu się ulało).

Czy zatem razem z nabyciem funkcji rozdrabniania i żucia na zawsze żegnamy się ze świeżym oddechem? I tak, i nie.

Przyczyny porannego nieświeżego oddechu


Nie zaskoczę cię, jeżeli powiem, iż pierwszym stopniem do oddechowego piekła jest niewłaściwa higiena. Brzydki zapach z ust powodują bakterie, które żerują na resztkach jedzenia pozostałego w jamie ustnej.

Aby pozbyć się jak największej ilości bakterii z przestrzeni międzyzębowych, musisz pamiętać o szczotkowaniu, nitkowaniu i używaniu płynu do płukania ust.

Bakterie, które żywią się cukrami i pozostałościami pokarmów znalezionych w naszej jamie ustnej, mogą nie tylko zmieniać zapach w buzi, ale także wpływać na smak jedzonych pokarmów. Istnieje szansa, iż zła higiena sprawi, iż w końcu przestanie smakować ci jajecznica i boczuś. Tego chcesz?

Pamiętaj o języku, bo on także zatrzymuje zapachy spożytych pokarmów. Na nim również roi się od bakterii, dlatego chwytaj na skrobaczkę lub szczoteczkę i zajmij się nim.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust o poranku, postaw szklankę wody przy łóżku i porządnie nawodnij się przed zaśnięciem. Suchość w ustach mogę intensyfikować zapachy wydobywające się z jamy ustnej. Brak śliny, która odgrywa rolę prysznica dla zębów, sprawia, iż z ust pachnie mocniej.

Brzydki oddech z ust w ciągu dnia


Nie mam dobrych wieści. Praktycznie wszystko, co jesz i pijesz w ciągu dnia, może powodować nieświeży oddech. Do produktów, które wzmacniają nieprzyjemny zapach w ustach zaliczają się:

kawa i alkohol - powodują suchość w ustach,

czosnek i cebula - uwalniają związki siarki w ustach,

mięso i inne produkty białkowe - nakręcają do pracy bakterie płytki nazębnej,

palenie papierosów - cząsteczki dymu zalegają w ustach i gardle.


Jeśli chcesz mieć świeży oddech postaw na dietę warzywną i zrezygnuj z papieroska po obiedzie albo noś ze sobą szczoteczkę do zębów i małą buteleczkę płynu do płukania jamy ustnej.

A teraz na poważnie. U niektórych brzydki oddech może być spowodowany stanami chorobowymi:


infekcją w jamie ustnej,

próchnicą,

grzybicą języka,

chorobą dziąseł,

refluksem żołądkowym,

infekcjami zatok,

problemami metabolicznymi.


Nie wolno lekceważyć porannego "smrodka", bo może być informacją od organizmu, iż dzieje się coś niedobrego. jeżeli dbasz o higienie jamy ustnej, a twój jadłospis prezentuje się całkiem porządnie, ale z buzi ciągle pachnie nie tak, czas odwiedzić dentystę.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?


Higiena, higiena, higiena. To naprawdę bardzo ważna sfera twojego życia. By dobrze myć zęby, stosuj technikę FBI: floss, brush, irrigate, czyli nitkuj, szczotkuj i płucz płynem do płukania jamy ustanej.

Włączenie do diety twardych owoców i warzyw też może pomóc. Jabłka i seler naciowy mogą działać jak naturalny płyn do płukania ust, ponieważ zawierają dużo błonnika i usuwają resztki jedzenia z zębów. Chrupanie ich powoduje napływ śliny, która jak już wiesz, wypłukuje usta.

I pij wodę. adekwatne nawodnienie to dobra droga nie tylko do szczupłej sylwetki, ale jak się okazuje, czarującego uśmiechu także.

Idź do oryginalnego materiału