Niebieskie smoki pojawiły się na plażach. Takie spotkanie może zaboleć. "Jakby ktoś wbijał noże"

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: S.Rohrlach/Istock.com


Plażowicze ponownie mogą podziwiać te niezwykłe stworzenia. Niebieskie smoki coraz częściej są wyrzucane z wody na brzeg, zwracając uwagę osób odpoczywających w pobliżu. Choć mogą wydawać się urocze, lepiej ich nie dotykać. Potrafią sprawiać ludziom ogromny ból.
Niebieskie smoki (Glaucus atlanticus), zwane również jaskółkami morskimi, występują w tej chwili w większości oceanów. Najczęściej jednak spotykane są w wodach w pobliżu Australii, południowej Afryki i południowej Azji. Niekiedy widywane są również na terenie Europy - w Hiszpanii czy Portugalii. Ich siedliska regularnie się poszerzają, co dla ludzi może być nie lada zmartwieniem. Mimo iż te niezwykłe stworzenia wzbudzają spore zainteresowanie i aż proszą się o wzięcie na rękę, stanowią także realne zagrożenie dla ludzi.


REKLAMA


Zobacz wideo Rekiny w popularnych kurortach turystycznych


Niebieskie smoki powróciły. Jaskrawy kolor przyciąga, a toksyna odstrasza
Niebieskie smoki to niewielkie ślimaki morskie tyłoskrzelne, które żywią się toksynami żeglarza portugalskiego oraz innych organizmów podobnych do meduz. Żyją głównie w Oceanie Atlantyckim, Spokojnym oraz Indyjskim, ale w ostatnim czasie ich siedliska mocno się poszerzają. W marcu ubiegłego roku media rozpisywały się na temat istnej plagi tych stworzeń na plażach Zatoki Meksykańskiej, natomiast niedawno miały zacząć się pojawiać w dużych grupach u wybrzeża Australii. W sierpniu 2024 roku przyczyniły się choćby do zamknięcia hiszpańskiej plaży Los Dos Roques.
Zobacz też: Rozerwał klatkę i wdarł się do środka. Turysta nie miał gdzie uciekać
Ich cechą charakterystyczną jest jaskrawy kolor oraz spłaszczone ciało. Kilkucentymetrowe stworzenia na plażach pojawiają się wiosną. Wówczas silne prądy morskie oraz fale wyrzucają smoki morskie na brzeg. Choć wiele osób uważa je za niezwykle zabawny i jednocześnie czarujący twór, niestety niewinne nie są. W swoich kończynach przechowują toksynę, przez co ich użądlenie potrafi być bardzo bolesne.


Czy niebieski smok jest jadowity? "To będzie bardzo intensywny ból"
Jace Tunnell, biolog morski z Texas A&M University-Corpus Christi, w ubiegłorocznej rozmowie z NBC News przestrzegał ludzi przed bliskim kontaktem z tymi stworzeniami. Otóż jaskółki morskie to jadowite stworzenia, które posługują się tym samym mechanizmem obronnym, co meduzy. Takie poparzenie może wywołać u człowieka nudności, zapalenie skóry, utratę świadomości oraz silne reakcje alergiczne.


Od razu będziesz wiedział, iż zostałeś użądlony przez niebieskiego smoka. To będzie bardzo intensywny ból. Poczujesz się tak, jakby ktoś wbijał w twoje ciało noże


- wyjaśniał Jace Tunnell. W przypadku takiego ataku niezbędna może być również wizyta w szpitalu. Warto zatem pamiętać, aby w trakcie wakacji mieć oczy szeroko otwarte i kontrolować otoczenie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o własne bezpieczeństwo.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału