Nie od dziś wiadomo, iż nadwaga może wpływać na płodność. Otyli mężczyźni zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi: cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami serca. Najnowsze badanie wykazało, iż ryzyko niepłodności można przewidzieć już czasie dojrzewania.
Rosnący problem otyłości wśród dzieci
W Polsce już co piąty chłopiec ma nadwagę. W naszym kraju dzieci tyją najszybciej w Europie – te dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające.
Nadmiarowe kilogramy to przede wszystkim ryzyko poważnych chorób w dorosłym życiu. Niestety, najczęściej otyłe dziecko będzie otyłym dorosłym.
“Stan zdrowia naszych dzieci pogarsza się, zarówno jeżeli chodzi o otyłość, jak i nadwagę. Są to główne czynniki ryzyka, jeżeli chodzi w dalszej kolejności o kwestie kardiologiczne, czyli ciśnienia krwi, ale też innych powikłań związanych z cukrzycą czy innymi przypadłościami” ostrzega A.Niedzielski.
Niedawne badania potwierdziły, iż chłopcy z nadwagą, mogą być niepłodni w dorosłości. Wyniki badania opublikowano w piśmie Journal of Endocrinology (1).
Nadwaga a niepłodność: jaka jest zależność?
Naukowcy odkryli, iż u chłopców z nadmierną masą ciała objętość jąder jest mniejsza. Ma to bezpośredni wpływ na ilość produkowanej spermy.
Zespół kierowany przez Rossellę Cannarellę przeanalizował dane zebrane w grupie 268 dzieci w wieku od 2 lat do 18. roku życia. Informacje dotyczyły:
- wskaźnika masy ciała (BMI) dzieci,
- poziomu insuliny,
- oporności tkanek na ten hormon,
- objętości jąder u chłopców.
Analiza wykazała, iż chłopcy w wieku od 9. do 14. lat, których waga była prawidłowa, mieli znacznie większą objętość jąder w porównaniu do rówieśników, którzy zmagali się z otyłością czy nadwagą. W innych grupach wiekowych zależności tej nie potwierdzono, jednak zauważono, iż na objętość jąder może wpływać poziom insuliny we krwi.
Ci, którzy mieli prawidłowy poziom insuliny, również mieli większą objętość (o 1,5-2 razy) jąder w porównaniu z rówieśnikami z hiperinsulinemią. Zbyt wysoki poziom insuliny w tak młodym wieku świadczy o ogromnym ryzyku cukrzycy typu 2 (2).
Niepłodność wśród mężczyzn: znaczący problem dzisiejszego świata
Jak przypominają badacze, w 2010 r. bezpłodność dotknęła aż 48 mln par na świecie.
Szacuje się, iż w 50 proc. przypadków ma to związek z niepłodnością mężczyzny. Jednak u większości z nich przyczyny problemów z płodnością nie zostają zdiagnozowane. Co więcej, w ostatnich 40 latach na świecie odnotowuje się systematyczny spadek ilości i jakości spermy produkowanej przez mężczyzn. Według aktualnych badań, niemal 23 proc. młodych mężczyzn ma za małe jądra. Jednocześnie liczba otyłych dzieci ciągle rośnie: w tej chwili wynosi ona już 42 miliony!