Nie wyniki, ale chęć szczera zrobi z ciebie... lekarza

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


„Menedżer Zdrowia” przeanalizował progi punktowe na uczelniach medycznych – absolwent szkoły średniej z przeciętnymi wynikami co prawda nie dostanie się na Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczył się zawodu lekarza w Radomiu czy Rzeszowie.



Ministerstwo Zdrowia powinno wprowadzić jasne jednolite zasady dotyczące punktacji na uczelniach medycznych. Z zestawienia, które opracował „Menedżer Zdrowia”, jednoznacznie wynika, iż punkty na poszczególnych uczelniach i progi punktowe w żaden sposób nie są porównywalne. Student z 300 punktami nie dostanie się na Uniwersytet Medyczny w Łodzi, ani ten z 70 na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – za to zdobywając 420 punktów, może zostać lekarzem w Radomiu.

Na potrzeby rekrutacji stworzyliśmy profil absolwenta z przeciętnymi wynikami maturalnymi, który chciałby podjąć studia na kierunku lekarskim. Sprawdźmy, na jaką uczelnię dostałby się bez problemu, gdzie miałby szansę na pozytywną weryfikację, a które mury uczelni stanowią dla niego „za wysokie progi”.

Wyniki matury naszego absolwenta [w proc.]:

  • biologia (poziom rozszerzony) – 65,
  • biologia (poziom podstawowy) – 85,
  • chemia (poziom rozszerzony) – 60,
  • chemia (poziom podstawowy) – 80,
  • matematyka (poziom rozszerzony) – 85,
  • matematyka (poziom podstawowy) – 95,
  • fizyka (poziom rozszerzony) – 60,
  • fizyka (poziom podstawowy) – 80,
  • język polski (poziom podstawowy) – 90,
  • język angielski (poziom rozszerzony) – 90.

Podstawą przyjęcia na kierunek lekarski w języku polskim stanowią wyniki egzaminu maturalnego z dwóch spośród czterech przedmiotów: biologia, chemia, matematyka i fizyka. Niemal każda uczelnia wymaga, aby ubiegający się o przyjęcie na studia medyczne zdał maturę z biologii na poziomie rozszerzonym oraz maturę rozszerzoną z matematyki, chemii lub fizyki. Warto zauważyć, iż większa liczba wymaganych przez uczelnię przedmiotów nie oznacza, że trudniej się na nią dostać. Podobnie, biorąc pod uwagę wysokość progów punktowych – a te nie są ustalane odgórnie, tylko każda uczelnia oblicza je w indywidulany sposób, przeliczając (według własnego wzoru) procenty zyskane z matury na punkty.

Wysokość progu punktowego oznacza sumę punktów, którą w czasie rekrutacji uzyskała ostatnia na liście osoba zakwalifikowana na studia. Próg ten zależny jest m.in. od poziomu uczelni, liczby chętnych oraz stopnia trudności egzaminów maturalnych.

Ilu lekarzy powinno być w Polsce?Podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia obyła się prezentacja analizy kadr medycznych w systemie ochrony zdrowie w perspektywie wieloletniej.
Idź do oryginalnego materiału