Już jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne. Celem uwzględnionych w projekcie zmian jest między innymi zwiększenie dostępności do badań profilaktycznych oraz zmniejszenie kolejek do lekarzy POZ. W efekcie od czwartku 1 maja 2025 roku skierowania na szereg dodatkowych badań mogą wystawiać zarówno pielęgniarki, jak i położne.
REKLAMA
Zobacz wideo Dorota Łoboda: Szpitale, które nie będą wykonywały aborcji, będą miały odebrany kontrakt z NFZ
Program "Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". To zupełnie nowe możliwości dla pacjentów
Od 1 maja 2025 roku w Polsce rusza program "Moje Zdrowie", który zastąpi dotychczasową "Profilaktykę 40 Plus". Nowa inicjatywa obejmie osoby od 20. roku życia i przy okazji podniesie kompetencje pielęgniarkom oraz położnym. Dzięki temu zyskają prawo do wystawiania skierowań między innymi na badania:
biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi, w tym: TSH, ALAT, ASPAT, GGTP, PSA całkowite u mężczyzn oraz lipoproteina A;
lipidowe, w tym cholesterol całkowity, LDL, HDL i triglicerydy.
Ponadto z wykazu badań biochemicznych i immunochemicznych w surowicy krwi usunięto ograniczenie wskazujące na możliwość wystawiania wyłącznie przez pielęgniarki skierowań na badania: stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów. Dzięki temu w tej chwili takie zalecenie mają prawo wystawić również położne.
"Moje Zdrowie" - ankieta. Od 1 maja więcej osób skorzysta z darmowych badań
Wprowadzone zmiany mają zmniejszyć liczbę osób oczekujących na wizyty lekarskie, zwiększyć dostęp do profilaktyki i ułatwić realizację programu "Moje Zdrowie". W efekcie pielęgniarki i położne będą mogły również aktywnie uczestniczyć w diagnostyce pacjentów.
Wzrost tych uprawnień jest przede wszystkim ukłonem w stronę pacjenta. I tego, żeby pewne świadczenia mógł mieć może szybciej, może troszeczkę łatwiej. No jest to przywilej i obowiązek
- wyjaśnia w rozmowie z serwisem TVP Bożena Nowocień, pielęgniarka POZ z Polikliniki MSWiA w Kielcach. Jak czytamy na stronie rządowej, program "Moje Zdrowie" dotyczy profilaktyki dorosłych i jest skierowany do osób powyżej 20. roku życia. Do udziału w badaniach można zapisać się poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
Sprawdź również: Pozwała sąsiadkę za chodzenie w szpilkach po domu i wygrała. Takie dostanie odszkodowanie
'Moje Zdrowie' umożliwi wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i ryzyka chorób kardiologicznych, metabolicznych czy nowotworów i pozwoli gwałtownie na nie zareagować
- czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Pierwszym etapem jest wypełnienie specjalnej ankiety, następnie pacjent otrzyma skierowanie na konkretne badania diagnostyczne, w tym podstawowe oraz rozszerzone. Później powinna odbyć się wizyta podsumowująca, na której zostanie opracowany Indywidualny Plan Zdrowotny dla danej osoby. Szczegóły dotyczące nowego programu można znaleźć na stronie gov.pl.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.