"Nie dotykaj". RCB wystosowało ważne ostrzeżenie dla części Polaków

natemat.pl 3 dni temu
"Nie dotykaj kapsułki" – takie ostrzeżenie wystosowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z akcją zrzucania szczepionek przeciw wściekliźnie dla lisów. W komunikacie przypomniano, iż szczepionki są rozrzucane w lasach, a kontakt z nimi może być niebezpieczny.


"Uwaga! W dniach 27.03-2.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" – taką wiadomość wysłało RCB. Alert RCB został uruchomiony w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim.

"Nie dotykaj kapsułki". RCB wystosowało istotny alert dla Polaków


Jak podaje stołeczny sanepid, "szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym".

"Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Lis podejmuje szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie" – czytamy w komunikacie dla mediów.



"Każdy przypadek zetknięcia się człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej. Przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy zgładzać do lekarza weterynarii" – apeluje sanepid.

Wścieklizna to groźna choroba wirusowa, która może być przenoszona przez dzikie zwierzęta, w tym lisy. W Polsce lisy są głównym nosicielem wirusa wścieklizny, co stanowi poważne zagrożenie dla innych zwierząt.

Wścieklizna jest bardzo niebezpieczna dla ludzi


Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby, co roku przeprowadza się wspomniane akcje szczepienia lisów, polegające na zrzucaniu specjalnych kapsułek ze szczepionką w lasach i innych obszarach leśnych. Tego typu działania mają na celu ograniczenie liczby przypadków wścieklizny w populacji dzikich zwierząt i zapobieganie jej przenoszeniu na inne gatunki.

Wścieklizna u ludzi to bardzo niebezpieczna. Po kontakcie z potencjalnie zakażonym zwierzęciem, jeżeli nie podjęto odpowiednich działań, wirus może się rozprzestrzenić do mózgu i rdzenia kręgowego, wywołując silne objawy neurologiczne – takie jak gorączka, ból głowy, paraliż, a ostatecznie śmierć.

Z tego powodu, w przypadku ukąszeń lub kontaktu z dzikimi zwierzętami, zaleca się natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem i rozpoczęcie leczenia.

Idź do oryginalnego materiału