Wyjeżdżając za granicę, ubezpieczony powinien Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mieć ze sobą fizycznie, bo konieczne jest okazanie faktycznej karty, a nie jej kserokopii lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Największą liczbę kart wydaje Centrum Usług Wspólnych – niemal 660 tys. (31 proc.), a następnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – 230 tys. (10,84 proc.) i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ – 188 tys. (8,87 proc.).
Największym zainteresowaniem karty cieszą się wśród osób ubezpieczonych w oddziałach mazowieckim – 14,87 proc., w śląskim – 13,44 proc., i w małopolskim – 10,42 proc.
Podstawą realizacji świadczeń jest oryginał karty
Płatnik przypomina, iż świadczeniodawca za granicą, udzielając usługi medycznej choremu, ma obowiązek zobaczyć faktycznie kartę, a następnie może zrobić jej kserokopię dla celów postępowania rozliczeniowego.
NFZ uzasadnił, iż wersja ksero lub zdjęcia może być w łatwy sposób sfałszowana i świadczeniodawca naraża się na ryzyko odmowy zwrotu kosztów, jeżeli uzna taki papierowy dokument lub zdjęcie.
W Unii Europejskiej realizowane są prace nad przygotowaniem wizualizacji karty EKUZ w postacie elektronicznej, ale pilotaż rozwiązania zaplanowany jest na dwa lata i potrwa co najmniej do połowy 2025 r. – poinformował fundusz.
EKUZ gwarantuje dostęp do świadczeń
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby ułatwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w państwach UE, EFTA (czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu) i Wielkiej Brytanii.
Posługując się EKUZ, można skorzystać ze wszystkich świadczeń w krajach unijnych, jeżeli lekarz orzeknie, iż są one niezbędne. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Trzeba pamiętać, iż w niektórych krajach za pewne świadczenia trzeba zapłacić, mimo iż w Polsce są one bezpłatne.
Które świadczenia trzeba opłacić prywatnie?
NFZ przypomina również, iż świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeżeli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku, przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.
EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).
.