Parlamentarny Zespół ds. Regulacji Rynku Aptecznego i Produktów Leczniczych, który obraduje w Sejmie, ma za zadanie wypracować kompromis, którego efektem będą zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek w Polsce. Dotyczą one przede wszystkim przepisów Apteka dla Aptekarza, wprowadzonych w 2017 roku i znowelizowanych w 2023 roku. Zgodnie z nimi właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta lub spółka farmaceutów. Co więcej, nie mogą oni posiadać więcej niż czterech aptek.
Neuca nie posiada ani jednej apteki
Neuca w swoim oświadczeniu podkreśla, iż jest największą hurtownią farmaceutyczną w Polsce. Jej udział w rynku hurtowym na koniec 2024 roku wyniósł 29,5%. Jednocześnie zaznacza, iż spółka nie jest właścicielem ani jednej apteki. Jej działalność jest natomiast ukierunkowana na wspieranie aptek niezależnych. Neuca podkreśla również, iż nie osiąga nadmiernych korzyści z wprowadzanych regulacji rynkowych.
– Próby dyskredytowania naszej firmy oparte na tych samych fałszywych argumentach mają miejsce od lat. NEUCA wielokrotnie je dementowała (przykłady w załącznikach), jednak ich autorzy nie chcą uwierzyć, iż sukces odnosi się dzięki dobrej strategii biznesowej, pracy i konsekwencji, a nie dzięki koneksjom politycznym i układom. – możemy przeczytać w oświadczeniu.
Apteki w programie partnerskim Neuca mogą w każdej chwili z niego zrezygnować
Spółka odnosi się również do zarzutów, jakoby zrzeszała ponad 4000 aptek ogólnodostępnych w ramach zorganizowanych programów partnerskich.
– To, co zdecydowanie wyróżnia programy NEUCA, to fakt, iż apteka może z programu wyjść w każdej chwili i bez żadnych konsekwencji finansowych. Aptekarze będąc już w programach, mogą także decydować o udziale lub nie w poszczególnych aktywnościach. To jest ich suwerenna decyzja, za którą nie są karani. Zapewniamy umowę bez ryzyka, na czas nieokreślony, brak kar umownych i brak opłat za wejście w program. Gwarantujemy pełną niezależność aptek. Po naszej stronie pojawiają się rekomendacje rozwiązań i narzędzi ale to zawsze aptekarz decyduje o ich wykorzystaniu. Te właśnie cechy programów NEUCA zachęcają aptekarzy do szerokiego w nich uczestnictwa. Aptekarze korzystają równolegle z ofert innych hurtowni. Nie są także usuwani z programów, gdy nie realizują deklarowanego poziomu obrotów i nie są za to w żaden sposób karani. – podkreślają autorzy oświadczenia.
Neuca zaznacza również, iż w prowadzonym przez spółkę programie partnerskim „Świat Zdrowia” na koniec 2024 roku uczestniczyło 1908 aptek.
Wprowadzenie „Apteki dla aptekarza” nie wpłynęło na wzrost zysków spółki
Autorzy oświadczenia podkreślają, iż wprowadzenie regulacji na rynku aptecznym nie przełożyło się w żadnym stopniu na wzrost dochodowości spółki. Jednocześnie zaznaczają, iż wszystkie wyniki finansowe Neuca są publicznie dostępne. Wynika z nich m.in., iż już w 2010 roku obroty spółki przekroczyły 6 mld zł, a następnie systematycznie rosły. Po wprowadzeniu ustawy Apteka dla Aptekarza w 2017 roku oraz Apteka dla Aptekarza 2.0 w 2023 roku nie zaobserwowano natomiast gwałtownych wzrostów.
– Jak widać, twierdzenia, jakoby NEUCA była jednym z głównych beneficjentów AdA, nie znajdują potwierdzenia w żadnych danych i są całkowicie nieuprawnione. NEUCA konsekwentnie od lat buduje swoją wartość i żadne regulacje rynkowe nie mają na ten rozwój istotnego wpływu. – podkreśla Paweł Bernat, dyrektor komunikacji i Public Affairs NEUCA S.A.
Pełna treść oświadczenia jest do przeczytania TUTAJ.
Źródło: MB/Neuca