Patronat nad kongresem objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Zaproszeni goście w szczególności omawiać będą najnowsze osiągnięcia naukowe odnoszące się do patogenezy chorób nerek i postępów w leczeniu chorych. Program dwudniowego spotkania podzielono na sześć sesji, w trakcie których przeanalizowane zostaną wybrane aspekty wielu schorzeń w obrębie nerek i dróg moczowych – np. charakterystyka choroby Fabry'ego u kobiet, nowe aspekty diagnostyki ostrego uszkodzenia nerek czy nowe kierunki terapii w nefropatii IgA i FSGS.
Duża część wykładów dotyczyć będzie współwystępowania innych chorób, w szczególności w połączeniu z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Uczestnicy kongresu będą mieli okazję dowiedzieć się, jak leczy się cukrzycę u takich chorych, czym charakteryzuje się działanie finerenonu w cukrzycy typu 2 oraz jak wyglądają epidemiologia, terapia i rokowania po udarach niedokrwiennych mózgu. Nie zabraknie też wciąż aktualnego problemu COVID-19.
Ważne tematy pojawią się również w kwestii dializoterapii. Specyficzne odrębności dializoterapii u dzieci zaprezentuje prof. dr hab. n. med. Ryszard Grenda, natomiast o optymalizacji dializ w wieku podeszłym opowie prof. dr hab. n. med. Przemysław Rutkowski. Pojawi się również temat praktycznych aspektów w powikłaniach przetok tętniczo-żylnych do hemodializy.
Spojrzeniem w przyszłość zawsze w przypadku nefrologów są dyskusje o transplantacjach. W Polsce odsetek osób kwalifikowanych do przeszczepów wciąż jest na niskim poziomie i z pewnością jest to dziedzina, w której może nastąpić rozwój ośrodków. Najlepsi polscy specjaliści podczas Top Nephrological Trends będą dyskutować między innymi o postępowaniu z niewydolnym przeszczepem nerki, przeanalizują zyski i koszty przeszczepiania nerek od dawców marginalnych, a także podejmą przyszłościowy temat ksenotransplantacji, czyli zabiegu z wykorzystaniem narządów innego gatunku.
XI Kongres Top Nephrological Trends odbędzie się 7 i 8 października w Hotelu Sheraton w Poznaniu.
ZAREJESTRUJ SIĘ |