Polacy masowo odkładają pieniądze – jak informuje NBP, w ciągu jedenastu miesięcy 2024 roku zdeponowali w bankach aż 100 miliardów złotych. To bezprecedensowy wzrost, który sprawił, iż łączna wartość depozytów bankowych przekroczyła 1,3 biliona złotych.
Fot. Shutterstock
Skokowy wzrost oszczędności
Skala zmian jest imponująca. Od początku pandemii w 2019 roku depozyty wzrosły o 421 miliardów złotych. Jeszcze bardziej spektakularny jest wzrost od 2015 roku – kwota oszczędności podwoiła się, rosnąc o 668 miliardów złotych. Co istotne, wzrost ten znacząco przewyższa skumulowaną inflację z tego okresu, która wyniosła 55 procent.
Dlaczego Polacy oszczędzają?
Eksperci wskazują na kilka powodów. Oprócz rosnących wynagrodzeń, kluczową rolę odgrywa niepewność geopolityczna i doświadczenia z wysoką inflacją. Polacy wolą odkładać pieniądze na „czarną godzinę” niż je wydawać.
Banki a depozyty
Interesujący jest sposób, w jaki Polacy trzymają swoje oszczędności. Aż 921 miliardów złotych znajduje się na nieoprocentowanych rachunkach, podczas gdy na lokatach zdeponowano tylko 395 miliardów złotych. To korzystne dla banków, które mogą obracać tymi środkami bez ponoszenia kosztów oprocentowania.