Nawilża i ujędrnia skórę, odżywia od wewnątrz. Dlaczego warto pić olej z orzechów laskowych?

zdrowie.interia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Oleje mają szerokie zastosowanie – zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce, niosą ze sobą wiele adekwatności odżywczych. Nie inaczej jest z olejem tłoczonym z orzechów laskowych. Niezwykle delikatny w smaku i zapachu doskonale nadaje się jako dodatek do dań, jak i w codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Jakie zastosowanie i adekwatności zdrowotne ma olej z orzechów laskowych?


Orzechy laskowe - wartości odżywcze


Orzechy laskowe, jak większość orzechów, składają się w większej części z tłuszczu, który stanowi aż 60 procent całej masy orzecha. Są to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6, co nie oznacza, iż orzechów laskowych powinniśmy unikać. Znajduje się w nich bowiem błonnik, węglowodany oraz białko niezbędne w codziennej diecie.


Orzechy laskowe bogate są także w cenne pierwiastki, takie jak magnez, potas, wapń, fosfor, miedź, cynk oraz żelazo.
Są kaloryczne - w 100 g produktu jest aż 600 kalorii. To jednak nie powód do tego, by w codziennej diecie, oczywiście w umiarkowanych ilościach, nie uwzględnić orzechów laskowych.Reklama


Olej z orzechów laskowych w diecie


Tłoczony na zimno olej z orzechów laskowych zawiera fenole, garbniki, lignany, fosfolipidy, a także witaminę E. Olej z orzechów laskowych doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience podczas codziennej pielęgnacji skóry oraz włosów.
Regularne spożywanie oleju z orzechów laskowych poprawi pamięć, zredukuje stres oraz złagodzi dolegliwości żołądkowe. Jest delikatny dla układu pokarmowego, łagodzi objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.


Tłuszcze z orzechów niezwykle działają na funkcjonowanie układu nerwowego - łagodzą objawy stresu, poprawiają pamięć i koncentrację, redukują zmęczenie psychiczne, ale także ułatwiają zasypianie.
Olej powinien być stosowany na zimno, nie nadaje się do smażenia lub gotowania. Z powodzeniem można dodawać go do sałatek, ryżu, gotowanych warzyw oraz deserów, lodów czy ciast.


Olej z orzechów laskowych na suchą i zmęczoną skórę


Olej ten powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety, która ma problem z przesuszoną, szarą i zmęczoną skórą. Olej z orzechów laskowych nawilża i odżywia, usprawnia krążenie i przywraca prawidłowy koloryt skóry.
Nie powinny stronić od niego także osoby z cerą naczynkową, ponieważ olej ten uszczelnia naczynia krwionośne, uelastycznia skórę, a także tonizuje ją i zamyka pory.


Orzechy w walce z cellulitem i zmarszczkami


Tłuszcz z oleju z orzechów laskowych redukuje zaburzenia funkcji tkanki łącznej, dzięki czemu łatwiejsza staje się walka z cellulitem. Pobudza krążenie, usuwa nadmiar wody z organizmu oraz wspomaga produkcję kolagenu - wszystko to za sprawą regularnych masaży z zastosowaniem olejku z orzechów.


Ponadto warto dodawać kilka kropel do kremu używanego w codziennej pielęgnacji. Doskonale napina skórę, wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych bruzd.
jeżeli z kolei zmagasz się z przesuszoną skórą, warto przy użyciu oleju wykonać masaż całego ciała z dodatkiem balsamu lub wlać niewielką ilość oleju do kąpieli.


Kto nie powinien pić oleju z orzechów laskowych?


Z oleju z orzechów laskowych powinny zrezygnować osoby z potwierdzoną alergią na nie, u których występuje silne reakcja uczuleniowa.
Przy stosowaniu oleju zewnętrznie najpierw należy wetrzeć niewielką ilość oleju w skórę, a następnie obserwować, czy w danym miejscu nie doszło do reakcji uczuleniowej: skóra staje się czerwona, swędząca i może pokryć się bąblami. W tej sytuacji należy zrezygnować ze stosowania produktu.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału