Naukowcy z Australii opracowali sposób, który może w przyszłości pomóc osobom z cukrzycą typu 1 odzyskać naturalną zdolność organizmu do produkcji insuliny. Zamiast tylko kontrolować poziom cukru dzięki wstrzykiwanej insuliny, badacze pracują nad metodą, która przywraca utraconą funkcję trzustki.
Komórki trzustki można „przestawić” na produkcję insuliny
Zespół z Baker Heart and Diabetes Institute w Australii pod kierownictwem prof. Sama El-Osty odkrył, iż komórki przewodów trzustkowych można przeprogramować, aby ponownie zaczęły wytwarzać insulinę. Komórki te, obecne w przewodach odprowadzających soki trawienne, były od dawna podejrzewane o taki potencjał, ale brakowało twardych dowodów.
W badaniu użyto komórek od osób chorych na cukrzycę typu 1 oraz zdrowych. Po 48 godzinach działania dwóch leków już zatwierdzonych przez FDA, komórki zaczęły produkować insulinę i reagować na glukozę jak zdrowe komórki beta.
Kluczowa okazała się zmiana w odczycie informacji genetycznej – nie zmieniono samego DNA, ale sposób jego interpretacji. Dzięki temu komórki „odblokowały” swoją zdolność do regeneracji.
Działa niezależnie od wieku i czasu trwania choroby
Naukowcy testowali tę metodę na komórkach pobranych zarówno od dzieci, jak i dorosłych – także tych, którzy chorują od wielu lat. W obu przypadkach komórki zareagowały pozytywnie, co daje nadzieję, iż wiek czy czas trwania choroby nie są przeszkodą.
Co dalej?
To na razie badania laboratoryjne, ale realizowane są już prace nad kolejnymi etapami, które obejmą testy na zwierzętach i – w przyszłości – badania kliniczne na ludziach. Metoda ta mogłaby ograniczyć konieczność codziennego podawania insuliny i pomóc uniknąć przeszczepów trzustki.
Artykuł dotyczący badań nad regeneracją komórek trzustki i przywracaniem produkcji insuliny został opublikowany w czasopiśmie Nature w 2024 roku.
Szczegółowe wyniki i dane eksperymentalne można znaleźć w artykule opublikowanym w czasopiśmie Clinical Epigenetics
Pełną treść artykułu z 22 kwietnia 2025 znajdziecie w The Brighter Side News