Naukowcy stworzyli model człowieka z przyszłości. Uświadamia on jak prawdopodobnie będziemy wyglądać w roku 3000. Niestety obraz ten nie napawa optymizmem – garb, szeroka szyja oraz deformacja dłoni, to właśnie czeka przyszłe pokolenia.
Model człowieka z 3000 roku o nazwie „Mindy” ma za zadanie skłonić osoby uzależnione od elektroniki do pewnych refleksji. Dlaczego? Choćby ze względu na swój przerażający wygląd.
Naukowcy zaprojektowali wizualizację, która daje możliwość wglądu w to jak będzie będzie wyglądała postawa człowieka za około 900 lat. Głównym czynnikiem wpływającym na ten groteskowy wizerunek jest ciągłe korzystanie z technologii.
Zgarbione plecy, szeroka szyja, szponiasta dłoń, a choćby druga para powiek!
Pozyskaliśmy badania naukowe i opinie ekspertów na ten temat, zanim podjęliśmy współpracę z projektantem 3D w celu stworzenia przyszłego człowieka, którego ciało zmieniło się fizycznie dzięki konsekwentnemu korzystaniu ze telefonów, laptopów i innych technologii – wyjaśniają twórcy z Toll Free Forwarding.
Sposób, w jaki trzymamy nasze telefony, może powodować naprężenia w niektórych punktach styku, powodując tzw. „zespół kanału łokciowego” czy „łokcia telefona”, czyli stałego kąta 90 stopni spowodowanego nieustannym ustawieniem ramienia podczas korzystania ze telefona.
Ciągłe garbienie się patrząc na ekrany telefonów czy monitorów komputerów spowodują, iż nasza sylwetka będzie zgarbiona, a ręce ukształtują się w formie „pazura” w wyniku trzymania telefonów. – tłumaczy Nikola Djordjevic z Med Alert Help
Wystarczy godzina ciągłego patrzenia w dół na ekran by zaowocowało to garbem i grubszą szyją. Wynika to z nadwyrężania mięśni karku, które przez cały czas muszą się kurczyć, aby utrzymać głowę w górze.
Te mięśnie mogą być nadmiernie zmęczone i obolałe od patrzenia z góry na nasze telefony i tablety lub spędzania większości naszego dnia w pracy przy komputerach. – dodała dr K. Daniel Riew ze szpitala New York-Presbyterian Orch Spine.
Innymi zaskakującymi zmianami mogą być: grubsza czaszka, mniejszy mózg czy choćby druga powieka blokująca ekspozycję na światło.
Ludzie mogą rozwinąć większą wewnętrzną powiekę, aby zapobiec ekspozycji na nadmierne światło, lub soczewka oka może być ewolucyjnie rozwinięta w taki sposób, iż blokuje wchodzące światło niebieskie, ale nie inne światła o dużej długości fali, takie jak zielone, żółte lub czerwone. – powiedział Kasun Ratnayake z Uniwersytet w Toledo.
Mindy została stworzona na wzór Emmy, czyli chorowitej koleżanki z pracy, która została zbudowana, aby podkreślić istotę odpowiednich warunków pracy.
Według zamysłu twórców Emma całe dnie spędza zgarbiona w pracy przy komputerze. Ma również suche i zaczerwienione oczy oraz ziemistą skórę, przez brak kontaktu z naturalnym światłem.