Naukowcy pracują nad mapą alergii w Polsce

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 123 RF


Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia oraz Polpharma SA rozpoczął realizację innowacyjnego naukowego projektu badawczego dotyczącego alergii dziecięcych – Allerscan. W projekcie chodzi o pracowanie mapy alergii w Polsce, by pomóc pacjentom, rodzicom i lekarzom.



Czym jest Allerscan?

To narzędzie wykorzystujące AI i Big Data. Pozwoli ono badaczom i lekarzom na precyzyjne oszacowanie liczby dzieci cierpiących na alergie oraz potencjalnie zagrożonych alergiami.

Allerscan to również narzędzie dla rodziców, które pozwoli na wstępną ocenę zagrożenia dziecka alergiami.

Globalne dane pokazują niepokojącą tendencję do zwiększania częstości alergii w wielu krajach w różnych grupach wiekowych, w tym zwłaszcza u dzieci. Wcześnie postawione rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiegać groźnym powikłaniom i stanom zagrażającym życiu.

Cel projektu badawczego

Cellem projektu Allerscan jest opracowanie kwestionariusza badawczego umożliwiającego realizację badań epidemiologicznych pozwalających na precyzyjne oszacowanie ilości dzieci w Polsce, u których mogą występować lub występują alergie, a nie zostały jeszcze zdiagnozowane przez lekarzy pediatrów.

Dodatkowo kwestionariusz badawczy umożliwi samodiagnostykę i ocenę ryzyka występowania alergii u dzieci dokonywaną przez rodziców przez co będą oni mogli szybciej kierować swoje dzieci do lekarzy celem wykonania pełnej diagnostyki potwierdzającej lub wykluczającej podejrzenie alergii.

Zastosowane w kwestionariuszu materiały audio i wizualne – takie jak zdjęcia zmian skórnych ułatwią rodzicom udzielenie odpowiedzi dotyczących objawów u swoich dzieci.

Ze strony Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w projekt zaangażowani są dr. hab. Wojciech Feleszko, pediatra i pulmonolog dziecięcy, prof. Bolesław Samoliński, epidemiolog oraz dr hab. Filip Raciborski, epidemiolog, ekspert do spraw zdrowia publicznego.

Uczenie maszynowe

W pierwszym etapie realizacji projektu w 2025 prowadzone jest badanie walidacyjne kwestionariusza badawczego. Rodzice dzieci wypełniają kwestionariusz, a lekarz w trakcie wizyty przeprowadza pełną diagnostykę obejmującą testy skórne, badania krwi czy badania spirometryczne.

Po zakończeniu diagnostyki lekarz potwierdza lub wyklucza występowanie alergii u dziecka wypełniając odrębny kwestionariusz dla lekarza.

Modele uczenia maszynowego pozwolą na określenie, na ile prawdopodobieństwa występowania alergii określone na podstawie kwestionariusza koreluje się z diagnozą medyczną.

W 2026 roku w oparciu o zwalidowane narzędzie badawcze Allerscan zostanie przeprowadzone duże ogólnopolskie badanie epidemiologiczne wśród rodziców dzieci, które pokaże o jakich liczebnościach występowania alergii i ich rodzajów u dzieci możemy mówić w Polsce i ile dzieci wymaga pełnej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

Analizy wyników z badania epidemiologicznego w powiązaniu z danymi BigData dotyczącymi monitoringu poziomu zanieczyszczeń powietrza czy indeksu terenów zielonych pozwoli na ocenę wpływu czynników środowiskowych na ryzyko występowania chorób alergicznych.

Szansa na zmianę

Jak podkreslił dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „Allerscan to wyjątkowy projekt, który pozwoli zobaczyć pełny obraz alergii u dzieci w Polsce – nie tylko liczby i procenty, ale i realne obciążenie rodzin zmagających się z tym problemem”.

– Jeśli wiemy, gdzie i dlaczego alergie rozwijają się częściej, możemy skuteczniej działać, zapobiegać i lepiej leczyć. To ogromna szansa na zmianę – podkreślił.

Z kolei Agata Łapińska-Smolińska, szefowa Marketingu HCP Polpharmy, prezeska Naukowej Fundacji Polpharmy dodała, że „udział Polpharmy w badaniu Allerscan wynika z DNA firmy, w którym jest wsparcie krajowego środowiska medycznego. Świadczy o tym nie tylko Naukowa Fundacja Polpharmy, ale też działania edukacyjne, które prowadzone są na co dzień”.

–Cieszę się, iż możemy wesprzeć projekt, który przyniesie realne korzyści i zwiększy wiedzę na temat alergii w Polsce – podsumowała.

Idź do oryginalnego materiału