Natrętne myśli – jak sobie pomóc?

superego.com.pl 1 rok temu

Natrętne myśli potrafią nawiedzać człowieka w najmniej odpowiednich momentach, zakłócając jego skupienie i spokój. Natłok myśli może przybierać różne formy, od niepożądanych wizji, przez niepokojące i powtarzające się myśli, po nieustanne rozważanie najczarniejszych scenariuszy. Gonitwa myśli może sprawić, iż człowiek odczuwa dużą frustrację, lęk i bezsilność. Sprawdź, skąd bierze się ta przypadłość i jak uspokoić natłok myśli.

Co to jest natłok myśli?

Gonitwa myśli przed zaśnięciem, czy w ciągu dnia to stan, w którym umysł generuje olbrzymią liczbę myśli w krótkim czasie. Sprawia to, iż człowiekowi trudno jest zapanować nad ich strumieniem. Osoba, którą dręczą natrętne myśli, może odnosić wrażenie, iż pojawiają się one bez przerwy i przeskakują z jednego tematu na inny oraz nie są logicznie ze sobą powiązane. Gonitwa myśli w nocy może obejmować rozmaite treści. Sprawy codzienne, analizowanie wydarzeń z przeszłości, ale też różne lęki o to, co może wydarzyć się w najbliższym czasie. Sprawia to, iż nie można się uspokoić i spokojnie zasnąć. Warto zdawać sobie sprawę, iż natrętne myśli to często objaw bardzo wielu, często poważnych chorób i zaburzeń. Nie powinien być więc bagatelizowany! Gonitwa myśli przy depresji może być bardzo trudna do zahamowania i uciążliwa.

Pamiętaj, iż jeżeli natłok myśli w głowie staje się dla Ciebie nie do wytrzymania i stanowi przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu – skonsultuj się z SUPER-ego. Dolnośląskie Centrum Psychiatrii i Psychoterapii to miejsce, w którym zidentyfikujemy przyczyny i zaproponujemy Ci odpowiednie sposoby na to, jak uspokoić natrętne myśli.

Sprawdź też wpis na blogu SUPER-ego: Co to jest histeria?

Jak leczyć natłok myśli?

Teoretycznie istnieją różne techniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie z natłokiem myśli (medytacja, techniki oddechowe, journaling, terapia poznawczo-behawioralna czy dbanie o zdrowy styl życia). Należy jednak podchodzić do tego ostrożnie. Dążenie do redukcji natłoku myśli i przywrócenia równowagi umysłu może przynieść chwilową ulgę i poprawić ogólny stan psychiczny i emocjonalny, jednak najczęściej nie będzie to efekt stały! Musisz bardzo uważać, ponieważ wbrew opiniom krążącym w internecie, nie ma domowych sposobów na to, jak pozbyć się natrętnych myśli. Nie czytaj więc poradników, które zawierają ćwiczenia na natrętne myśli, ponieważ takie rozwiązania, choćby jeżeli zadziałają – to tylko na chwilę, a z czasem niestety mogą znacznie pogorszyć stan, w którym się w tej chwili znajdujesz. Natrętne myśli najszybciej zmniejsza się farmakologicznie. Jednak rozwiązaniem, które należy stosować dłużej i regularnie jest terapia, która sprawi, iż odpowiesz sobie m.in. na pytanie „dlaczego mam natłok myśli” i dzięki profesjonalnej opiece psychoterapeuty pozbędziesz się problemu raz na zawsze.

Polecamy też wpis: Syndrom oszusta. Jak sobie z nim radzić?

Natłok myśli – objawy

To, jak dokładnie wygląda natłok myśli przed snem i w ciągu dnia może różnić się w zależności od indywidualnych doświadczeń człowieka, jednak istnieje kilka powszechnych objawów, które towarzyszą temu stanowi. Należy do nich m.in.:

  • wrażenie, iż myśli napływają nieustannie jedna za drugą, nie dając ani chwili wytchnienia;
  • trudności z koncentracją i skupieniem się na jednym zadaniu;
  • zmęczenie umysłowe to kolejny objaw, który mogą wywołać natrętne myśli. Przykłady, które najczęściej wymieniają pacjenci, to myśli o popełnianiu błędów lub tym, co może pójść nie tak w pracy, w relacjach lub innych obszarach życia;
  • bezsenność i trudności z zasypianiem (w przypadku, gdy jest to gonitwa myśli przed snem);
  • brak umiejętności podejmowania decyzji i racjonalnego myślenia to także jeden z objawów, który świadczy o tym, iż człowiek jest już mocno przytłoczony natrętnymi myślami.

Musisz zdawać sobie sprawę, iż natrętne myśli, które Cię nawiedzają, zwykle nie odzwierciedlają rzeczywistych intencji, pragnień czy Twojego charakteru. To często niechciane myśli, które pojawiają się w umyśle i nie da się ich po prostu skontrolować, czy usunąć. Natrętne myśli bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie, powodując lęk i cierpienie. Tym bardziej nie warto czekać, tylko jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Napisz do nas, jesteśmy tu dla Ciebie.

Idź do oryginalnego materiału