Najmłodszy pacjent poddany termoablacji

everethnews.pl 1 rok temu

Neurochirurdzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie po raz kolejny przeprowadzili skomplikowaną operację, polegającą na wycięciu guza z mózgu przy pomocy lasera. Tym razem na stół operacyjny trafił 5-letni chłopiec, który jest najmłodszym dzieckiem, poddanym laserowej termoablacji.

Na czym polega termoablacja?

Laserowa termoablacja polega na wykorzystaniu lasera do usunięcia głęboko osadzonego w mózgu guza. Zaletą tej metody, jest możliwość przeprowadzenia zabiegu bez potrzeby otwierania czaszki, dzięki czemu jest on małoinwazyjny i chorzy szybciej mogą zostać wypisani do domów. Podczas operacji pacjent jest stale badany za pomocą rezonansu magnetycznego, który pomaga kontrolować zakres niszczenia mózgu.

Zabiegi z wykorzystaniem tej metody są także przeprowadzane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany dzięki tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej przy pomocy diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu – tłumaczył dr Borys Kwinta, Kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Pierwszy operacja zakończona sukcesem i to nie koniec

W październiku 2022 roku w CZD przeprowadzono pierwszą w Polsce laserową termoablację głęboko położonego guza mózgu u dziecka. Pierwsza operacja przebiegła bez zarzutu. Małym pacjentem był 10-letni chłopiec. Po kilku dniach dziecko wróciło do domu. Operacja była możliwa do przeprowadzenia, dzięki pomocy finansowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zakupiła specjalistyczny sprzęt.

Kolejny dzieckiem, które zostało poddane operacji był 5-letni Staś. Był to pierwszy zabieg na tak małym pacjencie. Operacja odbyła się bez komplikacji, dzięki czemu mały pacjent gwałtownie został wypisany do domu.

– Operacja przebiegła pomyślnie, a nasz pacjent po kilku dniach wrócił z rodzicami do domu – można przeczytać w komunikacie w mediach społecznościowych Centrum Zdrowia Dziecka.

Zespół neurochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadził już 6 takich zabiegów.

Źródło: czd.pl, se.pl

Idź do oryginalnego materiału