Najlepsi rodzice robią tych 6 rzeczy. Tak wychowasz odnoszącego sukcesy malucha

mamadu.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Dzieci najwięcej uczą się, obserwując zachowania rodziców. fot. Arina Krasnikova/Pexels


Kluczem do udanego rodzicielstwa, które będzie satysfakcjonujące i sprawi, iż wychowamy dziecko pewne siebie, dążące do sukcesu i wiedzące, jak radzić sobie w życiu, jest dopuszczenie do siebie prawdy, iż to mama i tata (lub prawny opiekun) jest dla dziecka najważniejszym wzorem do naśladowania.


Maluchy od najmłodszych lat obserwują rodziców i – często całkowicie nieświadomie – zaczynają ich naśladować i powielać ich przekonania. jeżeli sobie to uświadomisz, masz szansę na to, by jeszcze lepiej przygotować dziecko na to, co je czeka w dorosłym życiu. Uczenie dziecka poprzez własne zachowanie to tzw. modelowanie, które może sprawić, ze twój syn lub córka staną się pewnymi siebie, znającymi swoją wartość i odnoszącym sukcesy ludźmi. Aby tak się stało, warto każdego dnia stosować tych 6 nawyków:

1. Punktualność


To cecha, która świadczy o konsekwencji, byciu obowiązkowym i odpowiedzialnym. A te znowu są bardzo pomocne w odnoszeniu sukcesów i dążeniu do celu. jeżeli nie możesz pojawić się na jakimś spotkaniu, zawsze pamiętaj o tym, by poinformować o swoim spóźnieniu lub zawczasu przeprosić za nieobecność.

W taki sposób drugiej osobie okażesz jej szacunek, poćwiczysz też empatię i patrzenie na sytuację z perspektywy kogoś innego. Takie zachowanie zawsze pokazuje dzieciom, iż warto szanować innych (także ich czas), bo kiedyś to oni będą od kogoś oczekiwali szacunku.

2. Zdrowy stosunek do technologii


Żyjemy w czasach, w których nie da się obejść bez telefonu czy komputera. Wiele osób pracuje przy użyciu ekranu, wszyscy korzystają też z nich, by dostarczać sobie rozrywki. Kiedy rodzic nie ma umiaru w korzystaniu z ekranów lub nie rozumie, iż może być uzależniony od telefonu, jego dziecko również będzie nadużywało czasu ekranowego.

Ciągły kontakt z technologiami nie jest dobry – wpływa na zdrowie emocjonalne, psychiczne i fizyczne. Eksperci alarmują, iż dzieci zbyt wiele godzin spędzają przed tabletami czy telewizorami – jeżeli w twoim domu to również problem, zacznij od sprawdzenia, ile czasu ty sama spędzasz przed komputerem czy telefonem.

3. Zdrowe nawyki żywieniowe


W domu, w którym panują zdrowe nawyki żywieniowe, je się dużo warzyw, nabiału i zbóż, istnieje mniejsze ryzyko zaburzeń odżywiania czy problemu najmłodszych z uzależnieniem od cukru. jeżeli ty zadbasz o to, jak się odżywiasz i zrezygnujesz z nadmiaru cukru czy węglowodanów, dla twojego dziecka również naturalne będzie sięganie np. po szklankę wody zamiast gazowanego napoju. Wprowadzenie takich nawyków wyjdzie na zdrowie wszystkim domownikom.

4. Szczerość w stosunku do dzieci


Okłamywanie dziecka to przyzwyczajenie, które nigdy się nie opłaca. jeżeli chcesz wychować prawdomównego człowieka, sama również musisz być wobec niego szczera. Unikanie kłamstwa jest ważne o tyle, iż buduje w waszej relacji zaufanie.

A zaufanie rodziców do dzieci i dzieci do rodziców to element, który sprawia, iż obie strony czują się bezpieczne i zaopiekowane. jeżeli zależy ci więc, żeby dziecko widziało w tobie swojego powiernika i przyjaciela, zacznij od tego, by nie wciskać mu choćby drobnych kłamstw dotyczących tego, o której odbierzesz je z przedszkola.

5. Panowanie nad swoimi emocjami


Praca z emocjami, umiejętność nazywania ich to część pewności siebie. jeżeli umiesz nazywać emocje, wiesz, jak reagować na różne uczucia, które tobą targają, stajesz się automatycznie człowiekiem, który umie niestrudzenie dążyć do celu i odnosić sukcesy.

Jeśli chcesz tego dla swojego dziecka, musisz zacząć od samego siebie. Wielu obecnych rodziców pochodzi z domów, w których nie uczono pracy z emocjami i nie ma świadomości, iż złość i gniew są ważne, potrzebne i muszą wybrzmieć. jeżeli sama sobie pozwolisz na łzy czy złość, dziecko również będzie uczyło się od ciebie, jak radzić sobie z emocjami.

6. Umiejętność przyznawania się do błędu


Wiele osób wyznaje wciąż krzywdzącą zasadę, iż nie będzie przepraszać dziecka, bo to pokazanie swojej słabości wobec pociechy. Tymczasem psychologowie zaznaczają, iż umiejętność przyznawania się do błędów i przepraszanie dzieci to jeden ze sposobów na to, by pokazać im swoją siłę psychiczną.

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko również było silne psychicznie, bo to pozwoli mu w życiu radzić sobie z porażkami i podnosić się po nich bez szwanku. jeżeli więc będziesz przyznawała się do błędów, twoje dziecko też się tego nauczy i będzie to robiło z podniesioną głową i wiarą, iż w przyszłości poradzi sobie.

Źródło: cnbc.com


Idź do oryginalnego materiału