Najgorszy rodzaj ryb? Te dwa gatunki lepiej omijaj szerokim łukiem

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl


Wiele ryb zawiera cenne witaminy i kwasy omega-3. Dlatego też warto jeść je regularnie. Nie możemy jednak zapominać o tym, iż nie dotyczy to wszystkich gatunków. Są też takie, z których najlepiej zrezygnować.
Często możemy spotkać się z opinią, iż ryba to jedna z najzdrowszych opcji na obiad. Musimy jednak pamiętać o tym, iż nie jest to reguła. Nie zawsze takie dania będą najlepsze dla naszego zdrowia. Na te dwa rodzaje ryby w szczególności powinniśmy uważać.


REKLAMA


Zobacz wideo Zupa tajska z ryby po grecku:


Ryby, których lepiej unikać. Nie są dobre dla zdrowia
Ryby uchodzą za bardzo zdrowe. I w większości przypadków tak rzeczywiście jest. Wiele gatunków zawiera cenne witaminy oraz kwasy omega-3. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, iż nie wszystkie ryby są dla nas dobre. Specjaliści odradzają zwłaszcza jedzenie dwóch gatunków.
Pierwszy z nich to panga. W tym przypadku zwykle mówi się o wysokiej zawartości rtęci. - Niektóre okazy, zwłaszcza w postaci marynowanej, przekraczają maksymalne dopuszczalne stężenia określone w prawodawstwie europejskim - powiedział Angel J. Gutierrez Fernandez, profesor z Wydziału Toksykologii Uniwersytetu La Laguna.
Natomiast drugi gatunek to tilapia. Nie jest tajemnicą, iż to jedna z najtańszych ryb w polskich sklepach. Jej delikatny smak sprawia, iż lubi ją wiele osób. Nie możemy jednak zapominać o tym, iż mięso tilapii zawiera wiele szkodliwych substancji. Tilapie w hodowlach są karmione hormonami, które stymulują ich wzrost. Poza tym przebywają one często w zanieczyszczonej wodzie. Jest ona pełna metali ciężkich, bakterii i pasożytów.


Najgorszy rodzaj ryb? Te dwa gatunki lepiej omijaj szerokim łukiem Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Wyborcza.pl


Jakie ryby wybierać? Oto kilka wskazówek
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, iż na jakość mięsa ryb duży wpływ mają zanieczyszczenia wód - między innymi metalami ciężkimi takimi jak ołów czy rtęć. Co istotne, im większa i starsza ryba, tym więcej zanieczyszczeń jej organizm wchłania. Dlatego też, jeżeli mamy możliwość, sięgajmy po młode okazy. Dobrze jest też rozejrzeć się za lokalnymi gospodarstwami hodowlanymi, gdzie sami będziemy w stanie sprawdzić, jak są karmione i w jakich warunkach hoduje się ryby.
Idź do oryginalnego materiału