Najczęściej wykorzystywane badania diagnostyczne w pulmonologii

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Najczęściej wykorzystywane badania diagnostyczne w pulmonologii


Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego. Należą do nich m.in.: mukowiscydoza, pylica płuc, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc i zapalenie płuc. W rozpoznawaniu schorzeń układu oddechowego pulmonolog wykorzystuje szereg badań. Poznaj jedne z częściej wykonywanych.

Badania spirometryczne

Tzw. spirometria polega na pomiarze objętości i pojemności płuc. Podczas tego badania analizuje się przepływy powietrza w płucach i oskrzelach na poszczególnych etapach cyklu oddechowego. Spirometria najczęściej wykorzystywana jest w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Aby uzyskać miarodajne wyniki spirometrii, konieczna jest dobra kooperacja – wykonywanie poleceń przez badanego. Jego zadaniem jest jak najszybsze, najsilniejsze, najdłuższe wdmuchiwanie do specjalnej rurki całego powietrza w płucach.

Gazometria

Gazometria polega na ocenie prężności gazów oddechowych, czyli tlenu i dwutlenku węgla, we krwi. Badanie to polega również na ocenie równowagi kwasowo-zasadowej. Stanowi podstawę rozpoznania niewydolności oddechowej. Gazometria nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Na badanie to składają się takie parametry: pH – odczyn krwi, ciśnienie parcjalne tlenu i dwutlenku węgla, nadmiar zasad, stężenie wodorowęglanów, wysycenie hemoglobiny tlenem, stężenie dwutlenku węgla.

Badania obrazowe

Najbardziej podstawowym badaniem obrazowym układu oddechowego jest RTG klatki piersiowej. Najczęściej wykorzystywane do zdjęć są projekcje boczna i tylno-przednia. W przypadku nieprawidłowości stwierdzonych w tym badaniu pacjent zostaje skierowany na przezklatkowe USG płuc, w którym możliwa jest ocena opłucnej i obwodowych partii płuc. Najbardziej specjalistyczne badanie obrazowe układu oddechowego to tomografia komputerowa. Więcej na temat tej ostatniej metody obrazowania możesz przeczytać tutaj – https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/artykuly/tomografia-komputerowa/tomografia-pluc-rodzaje-i-wskazania-do-badania. Rezonans magnetyczny nie będzie dobrym badaniem do oceny miąższu płuca z dużą ilością powietrza. Głównym wskazaniem do niego są nowotwory płuc, szczególnie naciekające na ściany klatki piersiowej i śródpiersie.

Bronchoskopia

Bronchoskopia to endoskopowe badanie dróg oddechowych. Polega na wprowadzeniu przez usta lub przez nos cienkiej rurki wyposażonej w kamerę. W razie potrzeby istnieje możliwość wprowadzenia przez nią dodatkowych narzędzi. Bronchoskopia ma znaczenie diagnostyczne – przykładowe wskazania to krwioplucie o niejasnej przyczynie, podejrzenie nowotworu nosogardzieli i nawracające zapalenie płuc. Przeprowadzana jest też w celach leczniczych – np. by odessać zalegającą wydzielinę, udrożnić zwężoną tchawicę, zatamować krwawienie, usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Podczas bronchoskopii możliwe jest pobranie materiału do oceny mikroskopowej. Może to być np. wycinek tkanki do badania histopatologicznego czy popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe.

Idź do oryginalnego materiału