Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla budynku Wydziału Psychologii UW

uw.edu.pl 3 godzin temu
Budynek Wydziału Psychologii UW na Kampusie Ochota został uhonorowany Grand Prix XII edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Gmach otrzymał również dwa inne wyróżnienia – w kategorii architektura użyteczności publicznej oraz za rozwiązania zapewniające dostępność.

Budynek Wydziału Psychologii UW znajdujący się przy ul. Banacha 2D na Kampusie Ochota został uhonorowany trzema nagrodami w XII edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy.

Gmach zdobył najważniejszą nagrodę w konkursie – Grand Prix. Otrzymał także nagrody w kategorii architektura użyteczności publicznej, a także za rozwiązania zapewniające dostępność.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 czerwca podczas finałowej gali konkursu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nagrodzono obiekty oddane do użytku w 2025 roku.

Przyznane nagrody odebrał prof. Maciej Raś, prorektor UW do studenckich i jakości kształcenia. W gali uczestniczyła również m.in. prof. Anna Szuster-Kowalewicz, p.o. prodziekana Wydziału Psychologii ds. naukowych.

Jurorzy konkursu docenili całościowe podejście do projektowania zrównoważonego, aspekty proekologiczne, wysokie standardy dostępności, estetykę oraz elementy sprzyjające integracji społeczności akademickiej.

„Przyznajemy główną nagrodę za całościowe, wzorcowe podejście do projektowania zrównoważonego, w którym wysokie standardy dostępności łączą się z dbałością o środowisko naturalne. Wnętrza budynku urzekają szczerością materiałową, a detale rozwiązań i dobór wyposażenia potęgują poczucie harmonii i piękna. Przemyślana tektonika elewacji oraz ogrody dachowe ograniczają przegrzewanie. Doceniamy również liczne przestrzenie prospołeczne dla całego kampusu” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Komfortowe warunki pracy i studiowania

Nowy gmach Wydziału Psychologii UW, mieszczący się przy ul. Banacha, ma sześć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne, a jego powierzchnia wynosi prawie 26,6 tys. m2. W budynku są m.in.: aula na ponad 380 osób, sale seminaryjne, wykładowe i komputerowe, pomieszczenia do pracy grupowej oraz laboratoria badawcze.

Wielofunkcyjna przestrzeń na parterze budynku pozwala na organizację konferencji, wystaw oraz innych wydarzeń. Na szóstej – najwyższej naziemnej – kondygnacji gmachu znajduje się ogród, a na piątej – taras z widokiem na centrum Warszawy. Przy budynku znajduje się zielona strefa rekreacyjna.

Oficjalne otwarcie nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego na kampusie uczelni na Ochocie odbyło się 23 września 2025 roku. Korzysta z niego około 2 tys. osób – przede wszystkim studentów, doktorantów i pracowników Wydziału Psychologii UW. Nowoczesne przestrzenie umożliwiają rozwój dydaktyki i badań m.in. z dziedziny psychologii, kognitywistyki i psychofizjologii.

Budynek jest w pełni dostępny dla wszystkich użytkowników. Zastosowano w nim rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. Poruszanie się po obiekcie ułatwiają bezprogowe przejścia, pętle indukcyjne czy elementy architektoniczne umożliwiające orientację przestrzenną. W gmachu zastosowano również rozwiązania proekologiczne i minimalizujące koszty eksploatacji, takie jak np. energooszczędne instalacje czy wykorzystanie wody deszczowej do podlewania zieleni. W podziemnym garażu znajdują stanowiska ładowania dla aut elektrycznych. W obiekcie dostępnych jest także ogółem 80 miejsc dla rowerów.

Autorem projektu jest pracownia Projekt Praga we współpracy z pracownią Piotr Bujnowski Architekt, główną projektantką – Karolina Tunajek.

Nagroda architektoniczna

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy przyznawana jest autorom projektów architektonicznych wyróżniających się najwyższym poziomem rozwiązań funkcjonalnych, przestrzennych, a także znaczeniem społecznym i środowiskowym.

Nad wyborem najlepszych realizacji w XII edycji konkursu pracowało 10-osobowe jury. Jurorzy wyłonili 15 najlepszych inwestycji i wydarzeń z prawie 100 zgłoszeń. W konkursie brane były pod uwagę obiekty położone w granicach administracyjnych m.st. Warszawy, których realizacja została zakończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się pod adresem: www.nagroda-architektoniczna.pl oraz na stronie UM Warszawa.

Idź do oryginalnego materiału