Naczelna Izba Lekarska przeciwko obniżeniu składki zdrowotnej

mzdrowie.pl 2 tygodni temu

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uchwaliło stanowisko, w którym zaznacza, iż nakłady na ochronę zdrowia powinny nie maleć, ale wręcz rosnąć. Samorząd lekarski zwraca uwagę na to, iż odebranie Narodowemu Funduszowi Zdrowia blisko 6 miliardów złotych w obecnej sytuacji byłoby działaniem nieodpowiedzialnym i grozi pogłębieniem kryzysu w systemie ochrony zdrowia.

Naczelna Rada Lekarska ogłosiła, iż w związku z faktem, iż w Sejmie RP przez cały czas realizowane są prace legislacyjne nad projektami ustaw zmieniających podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą i tym samym skutkującymi obniżeniem wpływu środków do Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne, Prezydium NRL podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 21 listopada 2024 r. oraz wyraża zdecydowany sprzeciw wobec obniżenia wpływu środków do NFZ, z uwagi na to, iż obecny stan ochrony zdrowia w Polsce nie pozwala na jakiekolwiek zmniejszenie strumienia jej finansowania. “To fatalny moment na rozmowy o obniżeniu składki zdrowotnej. Z jednej strony jesteśmy w ogonie Europy, jeżeli chodzi o finansowanie ochrony zdrowia. Z drugiej końcówka każdego roku to walka o to, żeby nie zamykały się przychodnie czy szpitalne oddziały z powodu braku pieniędzy. W tym samym czasie posłowie chcą dyskutować o obniżeniu składki zdrowotnej, nie mówiąc, skąd wezmą pieniądze, żeby nie tylko zasypać tę dziurę, ale żeby pieniędzy w systemie dla polskich pacjentów było po prostu więcej” komentował prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Samorząd lekarski zwraca uwagę na to, iż odebranie Narodowemu Funduszowi Zdrowia blisko 6 miliardów złotych w obecnej sytuacji jest działaniem nieodpowiedzialnym i grozi pogłębieniem kryzysu w systemie ochrony zdrowia, który już teraz walczy z poważnymi problemami finansowymi. W obliczu rosnących potrzeb zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa nakłady na ochronę zdrowia powinny nie maleć, ale wręcz rosnąć. Wprowadzenie nowych technologii oraz metod terapeutycznych wymaga odpowiednich nakładów finansowych, a uszczuplenie w budżecie NFZ uniemożliwi realizację tych niezbędnych działań. Każde ograniczenie środków publicznych na ochronę zdrowia bezpośrednio uderza w pacjentów i grozi dalszym pogorszeniem sytuacji finansowej placówek medycznych, które opierają się na finansowaniu publicznym. Takie działania są nieakceptowalne i prowadzą do destabilizacji systemu ochrony zdrowia.

Samorząd lekarski wskazuje, iż od wielu lat aktywnie zabiega o zwiększenie puli środków publicznych przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia, dlatego konsekwentnie i stanowczo sprzeciwia się przepisom uszczuplającym wydatki przeznaczone na ochronę zdrowia. Państwo ma obowiązek zapewnienia obywatelom dostępu do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie, dlatego choćby uzasadnione zmiany w finansach publicznych nie mogą odbywać się kosztem zdrowia i życia pacjentów – wskazują lekarze. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do decydentów o odpowiedzialne podejście do finansowania ochrony zdrowia, wskazując, iż to oni powinni znaleźć sposób na uzupełnienie ewentualnych luk finansowych. Konieczne jest dążenie do znacznego i systematycznego zwiększania nakładów na zdrowie, aby zapewnić odpowiednią jakość i dostępność usług medycznych dla wszystkich obywateli.

Idź do oryginalnego materiału