Nabór wniosków trwa. Kto może dostać 347 zł świadczenia

news.5v.pl 2 dni temu

Spis treści:

Program „Aktywny samorząd” powstał w celu zwiększenia integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Jednym ze świadczeń przyznawanych w ramach programu jest dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu.

„Aktywny samorząd”. Kto otrzyma świadczenie w wysokości 347 zł?


Możliwość uzyskania wsparcia mają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są opiekunami prawnymi bądź przedstawicielami ustawowymi dziecka.

Jak wynika z informacji przekazanych przez PFRON(Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), maksymalna kwota, którą można uzyskać na pokrycie kosztów związanych z pobytem dziecka w żłobku lub przedszkolu, to 347 zł. Wypłata rzeczonego świadczenia ma być realizowana co miesiąc.

Od kiedy można składać wnioski w ramach programu „Aktywny samorząd”?


Wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd” można składać od 1 marca 2025 roku. Wnioskowanie jest możliwe za pośrednictwem internetu, a konkretniej Systemu Obsługi Wsparcia. System zawiera formularze i wzory niezbędne do prawidłowego złożenia wniosku.

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie PFRON, w trakcie składania wniosku można skorzystać z różnych form pomocy, czyli: „kreatora ułatwiającego aplikowanie o środki, infolinii, a także mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz pracownika PFRON w punktach informacyjnych SOW, zlokalizowanych we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON”.

Pierwsze wypłaty pieniędzy w ramach dofinansowania mają ruszyć w II kwartale tego roku.

Co istotne, termin zakończenia przyjmowania wniosków o przyznanie opisanego dofinansowania przypada na 31 sierpnia 2025 roku. Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące pomocy z PFRON można uzyskać w placówce Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie adekwatnej dla miejsca zamieszkania. Ich lista dostępna jest na stronie pfron.org.pl.

Osoby z niepełnosprawnościami, w ramach programu „Aktywny samorząd”, mogą uzyskać również inne rodzaje wsparcia. Mowa tutaj między innymi o pomocy w uzyskaniu prawa jazdy, zakupie sprzętu elektronicznego, zakupie wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym, czy utrzymaniu sprawności technicznej owych środków.

Zobacz również:



„Polityczny WF”: sukcesor Banasia. W kuluarach krąży nazwiskoINTERIA.PL


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału