
Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Wnioski będą przyjmowane od 02. 06. 2025 r. do 06. 06. 2025 r.
W dyspozycji Urzędu pozostają środki KFS w kwocie ok 65 700,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Mogą być one przeznaczone na:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Środki mają być przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników zgodnie z przyjętymi priorytetami:
Priorytet nr 1 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie, tj. w powiecie lub w województwie.
Priorytet nr 2 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Priorytet nr 3 - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 r.
Priorytet nr 4 - Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Priorytet nr 5 - Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Priorytet nr 6 - Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
Priorytet nr 7 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Priorytet nr 8 - Rozwój umiejętności cyfrowych.
Priorytet nr 9 - Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacja energetyczną.
Priorytet nr 14 - Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzeniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianie w firmach work-life balance - priorytet dodany w kwietniu 2025 r.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą m in. następujące kryteria:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- w przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art.109 ust. 2k i 2m ustaw z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2025 r. poz. 214, z późn.zm.).
Jeśli wartość złożonych wniosków przekroczy dostępną pulę środków KFS Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku zastosuje dodatkowe kryteria oceny wniosku tj.
- a) korzystanie przez pracodawcę ze środków KFS w bieżącym roku oraz w ostatnich 3 latach,
- b) siedziba pracodawcy,
- c) okres zatrudnienia pracownika,
- d) ogólna ocena wniosku (szczegółowe przygotowanie wniosku, w tym czytelność, przejrzystość wniosku).
W szczególnych przypadkach (np. z uwagi na dużą ilość złożonych wniosków), urząd zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu rozpatrzenia złożonych wniosków do dwóch miesięcy.
Wypełniony wniosek wraz z kompletem wymaganych załączników należy złożyć:
1) w Biurze Podawczym Urzędu - ul. Tysiąclecia 2, 97-500 Radomsko,
2) drogą elektroniczną (ePUAP, e-Doręczenia) z zastrzeżeniem, iż wniosek oraz załączniki do wniosku muszą być opatrzone kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym,
3) za pośrednictwem operatora pocztowego (decyduje data stempla pocztowego).
Wnioski, które wpłynęły w inny sposób (np. faksem, pocztą elektroniczną) lub zostały złożone po upływie wyznaczonego terminu nie będą rozpatrywane.
Ponadto informujemy, iż pozyskaliśmy dodatkowe środki w ramach rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w wysokości 422 282,00 zł - nabór wniosków w ramach tego limitu zostanie ogłoszony wkrótce.
Zasady przyznawania środków z KFS obowiązujące w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku w 2025 r. oraz wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku dostępne są w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej https://radomsko.praca.gov.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku (ul. Tysiąclecia 2, 97-500 Radomsko - Referat Instrumentów Rynku Pracy) - pokój 19 lub pod numerem telefonu: 44 683 73 54 - 56, -58, -62, wew. 42.