Pomorski Uniwersytet Medyczny – jako pierwsza uczelnia w kraju – otworzył nowy kierunek studiów drugiego stopnia: ratownictwo medyczne. Rekrutacja rozpoczęła się 9 grudnia, a nauka, zaplanowana na cztery semestry, ma zacząć się od lutego. W pilotażowym naborze przewidziano 30 miejsc.
Wydział Nauk o Zdrowiu PUM w Szczecinie rozpoczyna nabór na niestacjonarne studia drugiego stopnia ratownictwo medyczne. Jak podkreśliła na konferencji prasowej, która odbyła się 6 grudnia, prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM studia potrwają 2 lata i są dla osób z ukończonym pierwszym stopniem ratownictwa medycznego.
– Widzimy rosnące zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych ratowników medycznych. Ci, którzy już pracują w zawodzie, będą mogli skorzystać z uruchamianego właśnie trybu niestacjonarnego, a obecni studenci będą mogli w naturalny sposób kontynuować naukę po ukończeniu studiów pierwszego stopnia – mówił w czasie konferencji prasowej prof. Leszek Domański, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Program studiów ma na celu wyposażenie przyszłych magistrów ratownictwa medycznego w zaawansowaną wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia roli liderów w zespole ratowniczym oraz podejmowania decyzji w wymagających sytuacjach kryzysowych. Studia zapewnią również możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w pracy z nowoczesnym sprzętem medycznym oraz w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia.
– Ratownik po ukończeniu studiów magisterskich będzie mógł zastąpić lekarza w pewnych czynnościach, które w karetce czy na szpitalnym oddziale ratunkowym są wymagane – zaznaczyła prof. Karakiewicz.
PUM w 2023 r. uruchomił kierunek ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore. Na drugim roku studiuje 28 osób, na pierwszym 36. Mają zajęcia m.in. w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie, gdzie 6 grudnia zaprezentowano ofertę studiów magisterskich.
Magister ratownictwa medycznego to najmłodszy zawód medyczny. Z pełnoetapowym standardem kształcenia (licencjat, magister) funkcjonuje obok zawodów lekarza, pielęgniarki i położnej, fizjoterapeuty.