Aby nie mierzyć się z koniecznością szybkiego pozbycia się poparzenia słonecznego, warto zrobić wszystko, by go uniknąć. Należy pamiętać, iż ryzyko poparzeń jest zwiększone u osób zażywających leki o działaniu fitotoksycznym, a także u osób z jasną karnacją.
REKLAMA
Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?
Co na poparzenia słoneczne?
Co na poparzenia słoneczne należy zastosować? Przede wszystkim pamiętać trzeba o schładzaniu poparzonych miejsc. jeżeli poparzeniu uległa większa część ciała, warto wejść pod prysznic i przemyć skórę letnią wodą, dokładnie zmywając wszelkie pozostałości kosmetyków do opalania. Pamiętajmy, iż prysznic należy zaczynać od letniej temperatury i stopniowo schładzać wodę, by nie narazić się na szok termiczny. jeżeli poparzeniu słonecznemu uległ mniejszy fragment ciała, zastosujmy chłodzące okłady (pamiętajmy, by nie sięgać po lód). Schładzanie przynosi natychmiastową ulgę, obniżając temperaturę zakończeń nerwowych.
Pamiętajmy, by poparzonej skóry nie smarować tłustymi kremami – jeżeli sięgamy po krem, to wybierzmy nawilżający, najlepiej przeznaczony do skóry atopowej, gdyż będzie on wolny od czynników alergizujących. Lepiej jednak sięgnąć po emulsję, żel lub piankę o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym – takie preparaty dostępne są w aptekach bez recepty.
W przypadku poważniejszych poparzeń, aby złagodzić objawy, można sięgnąć po środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, ibuprofen czy naproksen (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Nie tylko złagodzą one dolegliwości bólowe, ale także zmniejszą stan zapalny.
Łagodzenie poparzenia słonecznego: domowe sposoby
Łagodzenie poparzenia słonecznego, po przemyciu i schłodzeniu zmienionego miejsca, najlepiej przeprowadzić z pomocą dobrze znanych od lat domowych sposobów. W większości przypadków sprawdzą się okłady z kefiru, jogurtu naturalnego, maślanki lub zsiadłego mleka. Okład taki jest źródłem witamin A, D i E, przynosi ukojenie i nawilżenie, przyspiesza regenerację skóry, optymalnie ją odżywiając i natłuszczając. Co ważne, okład taki przywraca skórze prawidłowe pH. Pamiętajmy jednak, by pod żadnym pozorem nie sięgać po słodkie jogurty lub słodką maślankę.
Innym sprawdzonym domowym sposobem na łagodzenie poparzenia słonecznego są okłady z octu. Gazę nasączoną octem przykładamy do zmienionego chorobowo miejsca na 15 minut. Uzyskamy działanie zbliżone do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jak pozbyć się oparzeń słonecznych? Dobroczynne działanie roślin
Wiele osób po nadmiernej ekspozycji na słońce zastanawia się, jak pozbyć się oparzeń słonecznych. Niestety, nie ma sposobów na to, by zlikwidować skutki działania promieniowania ultrafioletowego w kilka godzin. Można jednak zdecydowanie przyspieszyć proces gojenia oraz złagodzić dolegliwości. Pomocny może okazać się sok z aloesu (najlepiej świeżo wyciśnięty z żywej rośliny). Ma on silne adekwatności regeneracyjne i przeciwzapalne, koi i łagodzi podrażnienia. Zawiera saponiny, dzięki czemu wykazuje działanie ściągające i myjące, obecna w nim aloektyna wspiera działanie przeciwzapalne.
Siły natury w leczeniu oparzeń słonecznych są nie do przecenienia. Ulgę przyniosą m.in. okłady z nagietka, mięty i oczaru wirginijskiego. Zwłaszcza olejek z mięty pieprzowej może okazać się pomocny w likwidacji skutków oparzenia słonecznego. Zawarte w nim substancje, takie jak mentol, tymol czy limonen działają przeciwzapalnie i przyspieszają proces gojenia.
Jak pozbyć się oparzenia słonecznego? Sięgnij po miód
Szukając sposobu na to, jak pozbyć się oparzenia słonecznego, warto przypomnieć sobie o prozdrowotnych adekwatnościach miodu. Smarowanie ciała miodem może przynieść nie tylko ukojenie w przypadku poparzenia słonecznego. Zawarte w miodzie substancje bakteriobójcze i bakteriostatyczne, takie jak abacyna, apidycyna, lizozym, inhibina, tymol, cyneol czy rutyna, odpowiedzialne są za przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie miodu.
Okłady z miodu przyspieszają gojenie się tkanek, a dodatkowo mają działanie nawilżające. Najlepiej stosować okłady z gazy pokrytej miodem.
Sposoby na poparzoną słońcem skórę: ukojenie znajdziesz w kuchni
Jakie jeszcze sposoby na poparzoną słońcem skórę można zastosować? Pomocne może okazać się surowe białko jajka kurzego. Zawiera ono cystatynę, która hamuje stany zapalne oraz lizozym, który wykazuje adekwatności bakteriobójcze i antywirusowe. Okłady z surowego białka przyspieszają proces gojenia ran. Wystarczy do zmienionego chorobowo miejsca przyłożyć na 15 minut gazę wysmarowaną schłodzonym surowym białkiem jajka kurzego, albo ubić białko i pianę nanieść bezpośrednio na skórę. Pamiętajmy, iż w białku nie może się znaleźć ani odrobina żółtka.
Innym sposobem na poparzoną słońcem skórę jest nałożenie na nią tartego ziemniaka lub mąki ziemniaczanej z wodą, przykrycie gazą i pozostawienie na pół godziny. Taki okład złagodzi ból oraz zapobiegnie powstawaniu pęcherzy.
Na poparzoną słońcem skórę można nałożyć także namoczone w wodzie płatki owsiane – łagodzą ból, działają przeciwzapalnie i zmniejszają opuchliznę. jeżeli poparzenia są rozległe, można zastosować letnią kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Zawarty w niej beta-glukan poprawi funkcje ochronne skóry i zapobiegnie utracie wody z jej głębszych warstw.
Sposoby na poparzoną twarz
Czy istnieją skuteczne sposoby na poparzoną twarz? Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się plasterki ogórka pozostawione na twarzy na 30 minut. Zawarte w soku z ogórka antyoksydanty i witamina C chronią i odżywiają skórę. Warto też sięgnąć po maść z witaminą A. Zawarty w niej palmitynian retinolu przyniesie skórze ukojenie i sprawi, iż szybciej wróci ona do zdrowia. Zarówno w przypadku całego ciała, jak i twarzy sprawdzą się też preparaty z:
D-pantenolem (nazywanym prowitaminą B5), który łagodzi podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie, ułatwia gojenie i regenerację naskórka, nawilża, odżywia, uelastycznia, przyspiesza odbudowę płaszcza lipidowego i wykazuje działanie przeciwzapalne
alantoiną, która przyspiesza gojenie się oparzeń i regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo
kwasem hialuronowym, który silnie nawilża.
Pamiętajmy jednak, iż jeżeli domowe sposoby nie przynoszą poprawy, należy skonsultować się z lekarzem, który może zaordynować odpowiednie leczenie.
Zobacz też: Są piękniejsze od róż, ale i tak mało kto je sadzi. Te kwiaty wiosną wyglądają obłędnie