W sierpniu mgr farm. Marta Trafidło skierowała petycję do Ministerstwa Zdrowia. Domagała się w niej likwidacji przepisu nakazującego odliczanie ¾ okresu. Ponadto, zaapelowała do resortu zdrowia o umożliwienie pacjentom realizacji rocznej e-recepty w różnych aptekach. Zdaniem autorki petycji obecne przepisy nie są dla nikogo korzystne. Pacjenci ich nie rozumieją, lekarze mylą się przy wystawianiu recept, a farmaceuci tracą czas na wyliczenia. Realizacja postulatów zawartych w petycji miałaby wpłynąć na wzrost dostępności do leków przez pacjenta oraz ograniczenie liczby wizyt lekarskich. Miałoby to także korzystny wpływ na ułatwienie pracy farmaceutów i techników farmaceutycznych.
MZ ma świadomość problemów związanych z realizacją e-recept
W odpowiedzi na petycję, Ministerstwo Zdrowia wskazuje, iż ma świadomość z występowania problemów związanych z realizacją e-recept. W związku z tym powołano zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Jego zadaniem było wypracowanie zmian, które uproszczą proces preskrypcji i realizacji e-recept. Prace zespołu zostały już zakończone, a w tej chwili Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przygotowaniem ostatecznego kształtu przepisów.
– w tej chwili w Ministerstwie Zdrowia toczą się wewnętrzne prace zmierzające do daleko idącej nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Mają na celu zmiany dotyczące wystawiania i realizacji recept. W tym również zmiany w zakresie art. 96a ust. 7a, 7aa oraz 7ab Prawa farmaceutycznego. – możemy przeczytać w odpowiedzi na petycję.
Realizacja jednej e-recepty w różnych aptekach może zagrażać bezpieczeństwu pacjenta
W odpowiedzi na drugi postulat z petycji, Ministerstwo Zdrowia wskazuje na zagrożenia, jakie może nieść za sobą przychylenie się do jego akceptacji. Zdaniem resortu umożliwienie realizacji jednej e-recepty w różnych aptekach zwiększa ryzyko popełnienia błędu przy wydawaniu leku.
– W takiego typu sytuacjach ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach. Wprowadzenie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej i wieloaspektowej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo samych pacjentów. – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
Jednak resort podkreśla, iż rozumie potrzebę umożliwienia pacjentom realizacji jednej e-recepty w różnych aptekach. Zapewnia, iż aktualnie realizowane są prace, aby to umożliwić. Resort zdrowia nie wyklucza, iż odpowiednie zmiany w prawie nastąpią w pierwszym możliwym procesie legislacyjnym.
Źródło: MB/ Ministerstwo Zdrowia