"Można umrzeć ze śmiechu!". Dosłownie. Pod żadnym pozorem nie pozwól dziecku na nową modną zabawę

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Nastolatki wdychają gaz rozweselający i lądują w szpitalach. Niebezpieczny trend grozi paraliżem. Fot. Unsplash


Mogłaś spotkać się nim u dentysty lub w czasie porodu - podtlenek azotu, potocznie nazywany gazem rozweselającym. Łagodzi ból, wprowadza w euforię, więc nasz organizm sam zaczyna przesyłać do mózgu informacje o odczuwaniu bólu. Niestety zdarza się, iż gaz, do którego bezpiecznego podawania, niezbędna jest fachowa wiedza medyczna, trafia w niepowołane ręce. Konsekwencje mogą być dramatyczne.


Uszkodzenia mózgu i paraliż u nastolatków


Jak apelują lekarze, w ciągu ostatniego roku dramatycznie wzrosła liczba hospitalizacji nastolatków z objawami neurologicznymi. Za wszystko odpowiada wdychanie przez nich gazu rozweselającego. To nowy, coraz popularniejszy wśród dzieci sposób odurzania się.

"W zeszłym roku prawie nie było takich przypadków, a dziś praktycznie co tydzień diagnozujemy uszkodzenia rdzenia kręgowego i nerwów u dzieci, które wdychały podtlenek azotu" - mówił w mediach społecznościowych neurolog z University of Nottingham, dr Nikos Evangelou.


Mężczyzna alarmuje, iż w Wielkiej Brytanii ten gaz jest coraz popularniejszy. Dziś, kiedy świat stał się globalną wioską, możemy przypuszczać, iż po ten środek sięgną też polskie dzieci. W mediach społecznościowych nie brakuje nagrań, na których młodzi ludzie go polecają.

Nieprawdą jest, iż środek jest nieszkodliwy. W sali porodowej, czy gdziekolwiek indziej, gdzie stosuje się nadtlenek azotu do celów medycznych, gaz podawany jest w mieszance z tlenem. Sam może prowadzić do niedotlenienia komórek. Konsekwencje wdychania go mogą być dramatyczne, łącznie z nieodwracalnymi zmianami w mózgu i układzie nerwowym.

Objawy zatrucia gazem rozweselającym


Jako rodzice musimy bacznie obserwować swoje dzieci każdego dnia. Tylko wtedy jesteśmy w stanie dostrzec, jeżeli z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego i odpowiednio wcześnie reagować. Pamiętaj, iż choćby najrozsądniejsze dziecko pod wpływem rówieśników może popełnić błąd. Ważne, żeby zminimalizować jego konsekwencje.

Wśród objawów zatrucia nadtlenkiem azotu wymienia się:


senność i zawroty głowy


nudności


zaburzenia świadomości i omdlenia


niedobór witaminy B12


suchość w ustach


problemy z poruszaniem.


Zaniepokoić powinny też srebrne metalowe zbiorniczki, w których sprzedawany jest lek. Dr Nikos Evangelou uczula, aby medycy przy zaobserwowaniu uu pacjentów tych objawów pytali, czy dziecko nie wdychało gazu rozweselającego. Zdaniem lekarza, najważniejsza jest szybka pomoc pacjentowi, ale też ustalenie, skąd młodzież kupuje nadtlenek azotu, tak aby zatrzymać tę niebezpieczną modę.

Środek może powodować paraliż całego ciała, uszkadza bowiem rdzeń kręgowy i mózg pacjentów.

Idź do oryginalnego materiału