W ostatnich latach inflacja regularnie uderzała w Polaków, co przełożyło się na wzrost podstawowych kosztów życia, w tym między innymi wysokie rachunki za prąd. Dla wielu osób podwyżki stały się nie lada problem, jednak część z nich może skorzystać z programów gwarantujących wsparcie finansowe w postaci odpowiedniego zwrotu. Jedną z opcji jest PFRON "Aktywny samorząd", który przeznaczony jest dla konkretnych osób posiadających orzeczenia o niepełnosprawności.
REKLAMA
Zobacz wideo Glapiński: Przed nami górka inflacyjna aż do 2026 roku
PFRON dofinansowanie. Wciąż można dostać zwrot za prąd zużyty w 2024 roku
W ramach programu "Aktywny samorząd" Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może wypłacić choćby 600 złotych dodatku. Pieniądze należą się osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i korzystają z respiratorów lub koncentratów tlenu, co podnosi wydatki związane z zużyciem energii elektrycznej. Wsparcie należy się zatem tym, którzy korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem, bądź ośrodek wentylacji domowej. Oznacza to, iż przekazywany jest pacjentom będącym pod stałą kontrolą specjalistycznego zespołu. Wysokość pomocy wynosi 100 złotych miesięcznie. W przypadku 2024 roku wnioskować można o dodatek obejmujący maksymalnie sześć miesięcy, czyli okres od lipca 2024 roku, co daje łącznie 600 złotych. W przypadku wniosku wstecznego i zwrotu za miniony rok dokumenty można składać wyłącznie do końca stycznia 2025 roku. Takie płatności mają zostać realizowane w drugim lub trzecim kwartale tego roku.
Program "Aktywny samorząd". Jak złożyć wniosek o dodatek na prąd?
Wnioski o dodatek do prądu w wersji elektronicznej należy składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Taki dokument musi zawierać numeru PESEL oraz numeru rachunku bankowego, na który mają zostać wpłacone pieniądze. Ponadto niezbędne jest wypełnienie kilku oświadczeń. Wnioski przyjmowane są również stacjonarnie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie.
Zobacz też: Zamiany w medycynie pracy 2025. Poszerzono zakres badań. Bez nich pracownicy nie dostaną umowy
2 stycznia 2025 roku ruszył natomiast kolejny nabór wniosków o refundację kosztów energii elektrycznej za bieżący rok. W tym przypadku ostateczny termin składania dokumentów to 31 grudnia. Warto również pamiętać, iż okres objęty takim dofinansowaniem nie może być dłuższy nić sześć miesięcy ani krótszy niż trzy miesiące.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.