Mówią o tym: choroba z Ani z Zielonego Wzgórza. Właśnie zaczyna się nią sezon

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: shutterstock.com/Jelena Stanojkovic


W jednym z fragmentów książki, która opowiada o losach Ani z Zielonego Wzgórza jest wzmianka krupie - chorobie, na którą zapadła młodsza siostra Diany. Z dzieckiem było naprawdę źle. Gorączkowało, miało trudności w oddychaniu i przeraźliwy "szczekający" kaszel. Podgłośniowe zapalenie krtani znane już w XIX wieku i początkach XX przez cały czas jednak wraca i panoszy się w żłobkach i przedszkolach. Jak z nią walczyć?
Zapalenie krtani podgłośniowe - lub inaczej krup - to choroba oddechowa, którą w zdecydowanej większości wywołują wirusy przenoszone drogą kropelkowa. Atakuje głównie dzieci, a po zainfekowaniu błon śluzowych górnych dróg oddechowych, pojawia się charakterystyczny obrzęk, a wraz z nim świszczący oddech. Tu bezwzględnie należy udać się do specjalisty, by wdrożyć odpowiednie leczenie.


REKLAMA


Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?


Objawy krupu – od tych łagodnych po stan zagrażający życiu
Charakterystycznym elementem podgłośniowego zapalenia krtani jest nasilanie się objawów wieczorem oraz w nocy. Najpierw pojawia się gorączka, potem kaszel i lekka chrypa. Po kilku dniach dochodzi do problemów z oddychaniem. Są duszności, świst podczas oddychania oraz napady "szczekającego kaszlu". W pewnych sytuacjach objawy podgłośniowego zapalenia krtani są tak silne, iż wybudzają dziecko ze snu, a sam atak może trwać choćby do pół godziny i być tak silny, iż mogą pojawić się nudności i wymioty.
jeżeli objawy się nasilają, bezwzględna jest tu wizyta u specjalisty. Czasami zdarza się, iż lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia RTG szyi dziecka lub badania wirusologicznego, bo objawy nie będą na tyle charakterystyczne, by to jednoznacznie stwierdzić.


Leczenie i rekonwalescencja. Tu lepiej unikać palaczy i dymu tytoniowego
Doraźne leczenie podgłośniowego zapalenia krtani w warunkach domowych to przede wszystkim dobrze przewietrzone pomieszczenie - świeże powietrze i chłodne powietrze ułatwia oddychanie. Ostrzejsze objawy krupu łagodzić można także poprzez inhalację ciepłą parą wodną (np. umieszczenie głowy dziecka nad miską wypełnioną gorącą wodą). Jednak zawsze jest konieczna wizyta lekarska i dobranie odpowiednich leków. Łagodne przypadki tego schorzenia wymagają domięśniowego, wziewnego lub doustnego podanie glikokortykosteroidów. W większości przypadków objawy choroby ustępują dość szybko, a dziecko może wracać do domu.


Leczenie może nieco inaczej może wyglądać w przypadku ciężkich objawów podgłośniowego zapalenia krtani. Dziecko musi wtedy zostać przyjęte do szpitala, gdzie w zależności od decyzji lekarza, oprócz zastosowania leków, może być poddane także intubacji. W przypadku tej choroby ważne jest również to, by wietrzyć pomieszczenia i przede wszystkim bezwzględnie unikać dymu tytoniowego.
Idź do oryginalnego materiału